İş Kurma Fikirleri


Ana Okulu Açmak İçin Gerekli Belgeler


Anaokulu açma fikri; gündemimizin en çarpıcı ve en gözde olan, iş kurma fikirlerinden birisi haline gelmiştir. Özellikle de bayanların ilgisini çeken bu iş fikri; belli bir sermaye dışında da kurucu şahsa, birçok şart da koşmaktadır. Evet, tartışılmaz birikimi sağlam bireylerimiz için ideal bir iş fikridir. Ancak her işte olduğu gibi anaokulu açma işinde de bu sermayenin yanında, kurucu şahsın; dikkat etmesi gereken, belli temel şartlar bulunmaktadır. Kurucu şahsın; bu koşulları göz ardı etmesi başarısızlığı beraberinde getiren, bir hamle olacaktır.

Anaokulu açmak istiyorum? Anaokulu açanın gerekçelerini, öğrenmek istiyorum? Anaokulu açmam için ne yapmam gerekiyor? Sevgili girişimci dostlarım; sizlere; anaokulu açabilmeniz için belli maddiyatla beraber girişimci kişide; bulunması gereken, bazı koşullar olduğunu başta da bahsetmiştik. Peki, kurucu şahısta bulunması gereken temel şartlar nelerdir? Dilerseniz önce girişimcilerimiz için önem taşıyan, bu soruyu açıklığa kavuşturalım.

Anaokulu açmak için kurucu kişide bulunması gereken, temel şartlar nelerdir?

Kurucu şahsın ülkemizde anaokulu açabilmesi için açacağı okulun, düzey seviyesine ve bulunduğu bölgenin ekonomik durumuna bağlı olarak belli bir sermayeye sahip olması şarttır. Ancak bunun yanında, kurucunun kendisinde bulunması gereken, üç temel husus vardır.


Kurucu şahsın dikkatine;

 1. Kişinin, ruhsal sağlığının yerinde olması: Kurucu, sonuç olarak anaokulu açmayı hedeflediği için ruhsal herhangi bir problem, taşımaması gerekmektedir. Anaokulu, çocuk gelişiminin gerçekleştiği bir alan olduğu için kurucu şahsın, bu konuyu dikkate alması esas kılınmıştır.
 2. Kişinin sabıkasının bulunmaması: Kurucu şahsın, daha önce yüz kızartarak herhangi bir suçtan ceza alması ve bu cezanın siciline işlemesi, anaokulu açmasını engelleyecektir.
 3. Kişinin en az ilköğretim düzeyinde eğitim almış olması: Ülkemizde; anaokulu açmak isteyen girişimcilerimizin, en az ilk öğretim düzeyinde olması, esas kılınmıştır.

Anaokulu açmak için hangi kurullardan izin almak gerekmektedir?

Kurucu şahsın; anaokulu açması için Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığından izin alması gerekmektedir. Kurucunun izni, değerlendirilmeye alındığı anda, resmi takip süresi başlar.

Resmi takip süresinin başlaması;

Kurucu şahsın, izin almak için başvuru yaptığı, iki kurumdan biri, o kurucunun anaokulu açması ve ruhsat alması için mutlaka ona gerekli belgelerin listesini, verecektir.

Kurucunun ruhsat alabilmesi için gerekli belgeler nelerdir?

 • Kurucu, sağlık denetimi belgesi için Sağlık Müdürlüğüne,
 • Kurucu, yapı denetim belgesi için özel yapı denetim firması veyahut da Şehircilik Bakanlığına  bağlı imar müdürlüğüne,
 • Kurucu, yapının yangın denetimi belgesi için İtfaiye Müdürlüğüne,
 • Kurucunun, şirket dairesi ya da yeni şube açma arzusunu gerçekleştirmek için ise vergi dairesine,
 • Kurucunun iş yeri ruhsatı alabilmesi için ise son olarak belediye başkanlığına başvuru yapması gerekmektedir. Bu aşamaları tamamladıktan sonra kurucunun, resmi takip süresi başlamış demektir.

Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra, kurucunun anaokulu olarak açtığı o binayı, müfettiş veyahut da müfettişler denetlemeye gelmektedirler. Herhangi eksik ya da hatalı işleminizin olup olmadığını kontrol edilir ve eğer, kurucunun tamamlamadığı bir husus var ise kurucuya üç aylık bir süre tanınmaktadır. Bu süre sonucunda, müfettişler tekrar yapıyı denetime gelir ve kurucunun denetimden başarıyla geçmesi sonucunda ise ruhsat kurucuya taktim edilmektedir.

Bir önceki konumda sizlere öğrenci yurdu açmak için teşvik kredisi başlık yazımı da inceye bilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Anaokulu açmak için anahtar teslim olarak hizmet vermekteyiz detaylı bilgi için bizi arayabilirisniz.

BİR YORUM YAZ