İş Kurma Fikirleri


Birikim Hesapları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Birikim Hesapları

Çoğu insan birikim planları yapar. Peki neden? Kimi parasını doğru ve faydalı yerde bulundurmak için, kimi ev, araba veya herhangi herhangi bir ihtiyacını karşılamak için. bazı insanlar ise tatil planları için birikim yapmak ister. Bazı insanlar da var ki ya bu konuda bilgisi az olduğundan, bilmediğinden ya da birikim yapmayı düşünmediğinden evinde,  kendi başına “yastık altı birikim” olarak nitelendirdiğimiz bir birikim yoluna gider. Açık söylemek gerekirse bu birikim türü çok da mantıklı değildir. Çünkü, bankacılık sektörünün giderek ilerlediği şu dönemde hemen hemen tüm bankalar, birikim yapmak isteyen kişilere birikim hesapları sunmaktadır. Ama size bunlardan hangisi yani hangi birikim planı uyuyor önce bunu araştırıp ona göre hareket etmelisiniz.

Bankaların birikim hesabı türleri farklılık gösterebiliyor. Dönemlik (bir ya da üç aylık gibi) minimum birikim bedeli, minimum hesap açılış tutarı, istediğiniz zaman birikim hesabından para çekme, istediğiniz zaman hesap türünü değiştirebilme, birikim hesabınıza otomatik ödeme talimatı verme gibi birçok değişken mevcuttur. 

Birikim hesabında faiz oranları her an değişebilir olduğundan, tüm bankalar bu veriyi internet sitelerine koymayabilir. Bankaların bu konuda sundukları fırsatları değerlendirerek birikim hesabı çeşitlerini inceleyelim.

Ziraat Bankası: Birikimli Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası, birikim yapmak isteyen kişilere Birikimli Mevduat Hesabı hizmetini sunuyor. Birikimleriniz ister 1 ister 3 aylık ödemeler ile hesabınıza ekleme seçeneği sunuyor. TL,Euro ve Dolar olarak farklı para  birimlerinden birikim hesabı açılışına izin veriyor. Birikim hesabı vade süresine bakarsak, en kısa vade süresi 5 yıl iken, en uzun vade süresi 10 yıldır. Uzun vadeli birikimi hedefleyen kişilerin dikkatini çekmeye çalışan, Ziraat Bankası, asgari hesap açılış tutarı olarak 500 Tl yi uygun görüyor. Birikim hesabınıza ekleyeceğiniz para da 1 aylık vadede en az 50, 3 aylık vadede ise en az 150 Tl olmalıdır. Vadeden önce  geri çekilmek istenen para ise, faiz işlemi görmeden vadesiz hesaba aktarılabilmektedir.


Finans bank-En para: Birikim Hesabı

Bu bankanın şubesi bankacılık hizmeti olan En para, cazip faiz oranları ile birikim yapmak isteyen kişilerin ilk düşündükleri seçeneklerden diyebiliriz. En para birikim hesabından, paranıza gecelik faiz kazandırıyor. Kazanılan faiz, ertesi gün hesabınıza yansıdığını görebilirsiniz. Minimum hesap açılış tutarı talep edilmiyor ki bu iyi noktalarından biridir. Yani 100 TL ile de birikim hesabı açabiliyorsunuz. Müşteriler, Finans bank birikim hesabına 05:00-23:00 saatleri arasında faiz kaybı yaşamadan para yatırabiliyor ya da hesaplarından para çekebiliyor. 

Hesaplama aracına göre, aylık 500 TL birikimi hedefleyen birisi, ortalama faiz beklentisi olan %9 faiz ile bir yılın sonunda 6.251 TL  birikim yapmış oluyor. Beş yılın sonunda ise bu tutar 36,556 olarak görünüyor.

İş Bankası: Düzenli Birikim Talimatı

İş Bankası, vadesiz hesabınıza ekleyebileceğiniz bir ürün olarak Birikim Hesabı hizmetini sunuyor. İş Bankası’nda vadesiz hesabınız varsa, talimat vererek düzenli olarak vedasız hesabınızdan birikim hesabınıza para akışını sağlayabiliyorsunuz. Talep edilen minimum talimat tutarı 50 Tl’dir. Döviz hesaplarınız içinde Düzenli Birikim Talimatı özelliği kullanılabiliyor. Ancak vadesiz hesabınız ile birikim hesabınızın aynı döviz türünden tanımlanmış olması gerekiyor.

Halk Bank: Birikimli Mevduat Hesabı

Bu banka, birikim hesabı hizmeti olarak neredeyse Ziraat Bankası ile aynı şartları sunuyor. Birikim hesabı vadesi asgari 5 yıl, azami 10 yıl olarak belirlenmiştir. Hesabınıza 1 ya da 3 ayda bir ödeme yapma seçenekleri sunulmuştur. Halk bank birikim hesabına da aylık (1 ay) birikim tutarınızın 50 TL’ nin altında kalmaması şartı aranıyor.

Ak bank: Mevduat Birikim Hesabı

Konumuza Ak bank’ın sloganını ele alarak başlarsak “Her ay ayıracağınız ufacık bir miktar, yarın kocaman bir gelecek yapar!” mantığından yola çıkarak, birikim hesabı türünü en resmiyete alan bankalardan biri olarak görünüyor. 

Hesap açılışında herhangi bir limit tutarı koymayan Ak bank, vade süresince de istediğiniz günde, aylık ödeme limitiniz dahilinde ara ödeme yapmanıza imkan sağlıyor. Vade süresi olarak 5 yılı tek seçenek olarak sunarken birikim hesabınızı, döviz türünüzü TL, Dolar ve Euro’dan seçmenize imkan veriyor. Ayrıca kredi kartınızdan birikim hesabınıza otomatik ödeme talimatı da verebiliyorsunuz. Aylık 500 TL birikim hedefi ile yola çıkacak olursanız güncel faiz oranı dikkate alınarak, 5.yıl sonunda 33,624 TL birikim yapmış olduğunuz hesaplama ile görülebiliyor.

Garanti Bankası: Gelecek Hesabı

Garanti Bankası sadece TL cinsinden birikim yapmanıza imkan sağlayan bir bankadır. Aylık minimum birikim tutarını da 75 TL olarak belirlemiştir. Hesap açılışında ana para yatırmanıza veya sıfır bakiye ile hesap açabilme alternatiflerini sunan Garanti Bankası istediğiniz zaman hesaba ek para yatırabilmenizi de sağlıyor.

Deniz bank: Mevduat Biriken Hesap

Deniz bank da “Bütçeniz için küçük, para biriktirmek için büyük adım!” sloganıyla yola çıkan ve birikim hesabı yarışında iddialı bankalardan birisi olma niteliğini taşıyor. Kredi kartınızdan veya vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek birikim yapmaya hemen başlayabileceğiniz bir birikim hesabı sunuyor. Hesap açılış tutarı için 150 TL, Dolar ya da Euro şartı arıyor. İsteğinize göre aylık veya 3 ayda bir ödeme yapma esnekliği de mevcut. Vade süresi olarak tüm döviz cinslerine 5 yılı uygun gören Deniz bank, düzenli ödeme tutarınızı da vade boyunca istediğiniz zaman değiştirebilmenizi sağlıyor.

ING Bank: Biriktiren Turuncu Hesap

Vadesiz hesabınızdan veya ING kredi kartınızdan düzenli birikim talimatı vererek, ING Bank’ın sunduğu “Biriktiren Turuncu Hesap”  hizmetini kullanabilirsiniz. Bir bakıma günlük vadeli hesap gibi çalışan bu ürüne, 1000 TL anapara ile girerseniz bir yıl vade süresi sonunda paranız 1078 TL olacaktır. Yapacağınız ara ödemeler ile bu tutarı arttırmak sizin elinizde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ