İş Kurma Fikirleri

Bowling Salonu Açmak Ve Maliyeti

Bowling Salonu Açmak

Eğlence sektörü, hemen hemen her dönem için karlı kazanç elde etmene yollarının başında gelmiş ve bu nedenle de birçok girişimcinin ideali halini almıştır. Girişimcilerin hedefini daima diri tutan eğlence sektörlerinden biriside Bowling solunu açma fikridir. Hafta sonu eğlencelerinin uğrak merkezi ve her yaştan insanın katıldığı en güzel aktivitelerden birisidir.

Bowling salonu açmak için öncelikle güzel bir plan dahilinde ilerlemelisiniz. Fiyat maliyet analizi, yer- mekan seçimi ve diğer prosedürleri en ince ayrıntısına kadar araştırmalısınız. Bowling salonunu kurmak ciddi bir maliyet gerektirmektedir.

Türkiye’de bowling kültürü genel olarak AVM’lerde bulunmaktadır. bunu dışında isteğinize bağlı olarak AVM dışında farklı bir mekanda da açabilirsiniz. bowling salonu, oyun alanı için 500-600 metrekare alana ihtiyacınız olacaktır. En temel bir bowling eğlence merkezi için ortalama 300.000 tl maliyet ortaya çıkmaktadır. maliyet ve yer en önemli iki noktanız olmalıdır.

Bowling Salonu Nasıl Açılır?

En önemli husus bovling salonu açmak için yeterli bir yere sahip olmanız. Genellikle AVM’ler de bowling salonu için uygun yer bulunabilir. Tercihinizi AVM’den yana kullanacaksanız, kurmak istediğiniz AVM’de henüz bir bowling salonu yoksa çok şanslısınız demektir. İş yerini kurmayı düşündüğünüz yerde bu eğlence merkezi yoksa bir adım öndesiniz demektir.

Bovling salonu kurmak için gerekli hukuki prosedürleri tamamladıktan sonra (belediye- vergi dairesi…) profesyonel  bir şirketle  görüşmelere başlayın.  Bütçenize en uygun firma ile bowling salonunuzu kurun. Bowling salonları ince detay gerektiren sistemlerdir. En ufak bir  ayrıntıyı bile atlamak sonra daha büyük sorunların çıkmasına neden olabilmektedir. Bu konuda işinin ehli kişilerden destek alabilirsiniz. Bowling salonunun kendisi  kadar iç dizayn ve sistemi için mimarlık şirketlerine de başvurabilirsiniz.  Bu şirketler 500-600 metrekarelik bir bowling salonu için yaklaşık olarak 200.000 lira maliyet çıkaracaktır. Bunun yanında anahtar teslim olarak sunulan eglence salonları için ek bir harcama yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Personel

Personel bowling salonunun eli koludur. bu konuda eğitim almış personel seçin. Bu sektörde çalışmış ya da en az 1 aylık eğitim almış personel istihdam edin. Personel sayısını alonun büyüklüğüne göre seçebilirsiniz. Orta büyüklükteki bir bowling salonu için 3 eleman yeterli olacaktır. Bu personelleri bulmak için el ilanları, gazete ilanlar ya da internet üzerinden online eleman bulma sitelerinden yardım alabilirsiniz.

Reklam

Bir işletmeyi ilerletecek en önemli hamle reklamlardır. Reklamlarla her zaman bir adım öndesiniz demektir. Yeni işinizde daha hızlı şekilde ilerlemek istiyorsanız çeşitli reklam yöntemlerinden birisini kullanabilirsiniz. internet çağında olmamızın sonucu olarak en fazla kitleye ulaşabilecek reklam türü internet reklamlarıdır.  Diğer reklam türleri ise:

  • Yerel TV reklamları
  • Yerel Gazete reklamları
  • Yerel internet siteleri
  • Afiş reklamları
  • Billboard reklamları
  • Sosyal medya reklamları

Bowling Salonu Açmak Karlı Mı?

Bowling salonları bir eğlence merkezi olması ve insanların eğlenme tarzlarının farklı olasından dolayı kazanç olarak şehirden şehre farklılık gösterebilmektedir.  İşi rayına oturttuğunuzda kendi kendisini en fazla 1 yılda amorti edebilecek bir sistemdir.  Salonun içine ekleyeceğiniz atıştırmalıklar da ekstra gelir sağlayacaktır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yetenekli ve bowling salonunda daha önce çalışmış eğitimli elemanlar seçmeye dikkat edin.
  • İlk tercihiniz eğer AVM değilse salonunuzun işlek bir mevkide bulunmasına özen gösterin.
  • Mısır, kola, cips vb. atıştırmalıkları salonunuzda bulundurun.
  • Her zaman temiz ve düzenli bir salona sahip olun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ