İş Kurma Fikirleri

Cep Telefonu Dükkanı Açmak

Cep telefonu dükkanı

Evet, sevgili girişimci dostum; cep telefonu dükkanı açmak için belli bir miktar başlangıç yatırımı, yapman gerekebilir. Ancak yaptığın bu yatırımı, göz önünde bulundurursak, işini doğru kurman şartıyla yaptığın o yatırım, büyük bir kar oranı ile sana geri dönecektir. İşini doğru kurman’dan kastım ise iş ortaklarınla ya da pazarlama uzmanıyla beraber, kusursuz bir iş planı hazırlaman gerektiğidir. Tabi yaptığın bu plana, cep telefonu dükkanını nereye açacağına ve o bölgeye uygun, hangi ürünleri dükkanında bulunduracağını da dahil, etmemelisin.

Sizce, cep telefonu dükkanı açmak için yalnızca plan yapıp, uygulamak yeterli mi? Tabi ki hayır! O halde kusursuz bir cep telefonu dükkanı açmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

Cep telefonu dükkanı nasıl açılır?

 1. Girişimci kişi, küçük bir işletme uzmanıyla beraber, cep telefonu dükkanını, nasıl açacağına dair bir plan yapması, gerekmektedir. Yapılan bu plan, girişimci kişinin; açacağı o cep telefonu dükkanının masrafını, aşağı yukarı tahmin etmesini sağlayacaktır.
 2. Cep telefonu dükkanı açmak için girişimci kişi, bankaları ve diğer kredi veren kurumları ziyaret ederek, kredi prosedürleri hakkında, detaylı bilgi edinmesi gerekmektedir. Ayrıca cep telefonu dükkanı için gerekli başlangıç sermayesi içinde başvuruda, bulunması gerekmektedir. Girişimci kişinin yaptığı bu başvuruda, o girişimciden; kredi kartı ekstresi, vergi bilgileri, banka hesap durumu, aktiflerin kanıtını ve bu gibi başka belgelerde isteyeceklerdir.
 3. Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuzun, onaylanmasını beklemelisiniz. Onayınızı aldıktan sonra cep telefonu dükkanınız için gerekli sermayeyi, sağlamış olacaksınız. Cep telefonu dükkanı açmak için ilgili resmi kurullara gerekli belgeler ile beraber başvuru yaparak, işletme ruhsatınızı alabilirsiniz. Ancak işletme ruhsatı ve izinler içinde belli bir miktar ücret, ödemeniz gerekebilir.
 4. Girişimci kişinin, cep telefonu dükkanı için detaylı bir şekilde yer araştırması, yapması gerekmektedir. Farklı emlakcılar ile görüşüp, dükkanlar için biçtikleri fiyatları öğrenmelisiniz. Daha sonra bütçenize ve planınıza en uygun dükkanı, kiralayıp ya da satın alabilirsiniz.
 5. Girişimci kişi, kira sözleşmesini imzalamadan önce detaylı bir şekilde gözden geçirmelidir. Çünkü anlaşma koşulları, girişimci kişi için uygun olmayabilir. Bu sebepten anlaşma koşullarının sizin için uygun olup, olmadığının’dan emin, olmalısınız. Ayrıca bu konuda girişimci kişi, anlaşmayı imzalamadan önce bir avukata başvuru da yapabilmektedir.
 6.  Girişimci kişi, envanteri satın almalıdır. Ayrıca girişimci kişinin, cep telefonu dükkanı için yeni çıkan cep telefonu modellerini, ikinci el cep telefonlarını ve cep telefonu aksesuarlarını satması, o girişimci kişiye büyük ölçüde kar sağlayacaktır. Bulunduğunuz bölgede ciddi bir rekabet avantajı, sağlamanız için belli cep telefonu firmaları ile yeni çıkacak cep telefonu modelleri ve bazı özel modellerin duyurusunu, sizin alabilmeniz için doğrudan o firmalar ile görüşüp, anlaşma yapabilirsiniz.
 7.  Girişimci kişi, son olarak cep telefonu dükkanının açılışını, doğru ve tutarlı bir plan yaparak, uygulamaya sürmelidir.

Cep telefonu dükkanı açma şartları

a.)Yalnızca telefon ve satış yerleri

 • Girişimci kişinin, telefon satışı için telefon satış yetki belgesi alması gerekmektedir.
 • Girişimci kişinin, (Noter Tasdikli) Bayi Sözleşmesi alması gerekmektedir.

b.)Tamirat ve aksesuar satışı

 • Girişimci kişinin, haberleşme cihazlarının bakımı için haberleşme cihazları bakım onarım ustalık belgesi alması gerekmektedir.
 • Girişimci kişi, her iki faaliyeti birlikte yapmak istiyor ise her iki faaliyetin gerçekleştirmek adına, her iki madde şartlarınında araması gerekmektedir.

Cep telefonu dükkanı açmak için gerekli belgeler

 1. Girişimci kişinin iki adet fotoğraf alması,
 2. (Muhtarlık tasdikli) Nüfus cüzdanı sureti ile ikametgah senedi alması,
 3. Yapı kullanma izni kağıdı alması,
 4. Tapu fotokopisini alması,
 5. Vergi levha fotokopisini alması,
 6. Kiralıksa noter tasdik sureti ya da kira mukavelesi aslı alması,
 7. Sigorta ya da bağ-kur belgesi veya emeklilik cüzdanının fotokopisini alması,
 8. Ticaret odası kaydı ya da ilgili esnaf odası kaydı alması,
 9. Girişimci kişinin, çöp konteyner alarak faturasını alması,
 10. Kurucunun kurduğu iş yerinde su varsa, su abonesi kartlı sayaç takılacak,
 11. Aynı iş yerine daha önce verilmiş olan bir açma ruhsatı var ise belediyeye geri teslim edilecek,
 12. İtfaiyeden ‘yangın önlemi alınmıştır’ raporunun alınması,
 13. Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair girişimci kişinin, kimlik bildirimi belgesinin fotokopisini alması,
 14. (Şirket olması halinde) Girişimci kişinin, İmza sirküleri ve Ticaret Sicil gazetesinin fotokopisini alması,
 15. Girişimci kişinin savcılıktan yeni tarihli bir sabıka kaydı alması gerekmektedir.

NOT: Bu anlatımımda ki cep telefonu dükkanı açmak için gerekli şartlar ve gerekli belgeler adlı konum, sadece siz girişimcilerimizi bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için lütfen bulunduğunuz bölgenin, belediyesine müracaatta bulunun.

Cep telefonu dükkanı açma maliyeti

Maliyetinizi en çok etkileyen faktörler, işe alacağınız eleman sayısı ve dükkanınızın lokasyonudur. Bu yüzden kesin bir maliyet hesaplaması yapmak, doğru olmaz. Ancak şunu sizler için söyleyebilirim ki ortalamalara göre girişimci kişinin, cep telefonu dükkanı açabilmesi için başlangıç maliyeti en az 16.000 TL olması gerektiğidir.

UYARI: Cep telefonu dükkanınıza yer ararken, olası bütün seçenekleri detaylı bir şekilde değerlendirmeye alın. Ayrıca yeni bir müşteri kitlesi kazanmanız içinde İnternet sayfası açmanız, cep telefonu dükkanınız için yerinde bir karar olacaktır.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ