İş Kurma Fikirleri

Düşük Sermayeli İş Fikirleri

Düşük sermayeli iş fikirleri

Türkiye’deki en büyük sorunlardan biri işsizlik sorunudur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte makineleşmenin getirdiği işsizlik çığ gibi artarak devam ediyor. İnsanların yerini makineler aldıkça işsiz kalan insanlar düşük sermayeli iş fikirleri aramaya koyuldular. Tabi yeni iş kurmanın getirdiği bazı zorunluklar da var elbette. Her ne kadar kolay gibi gözükse de birçok ince detay mevcut.

Öncelikle sermayenize göre seçeceğiniz iş için araştırma yapmalısınız. Yaptığınız araştırma çerçevesinde yapmanız gereken prosedürleri tek tek yerine getirmelisiniz. Yönetmenlikleri ve kanunları yakından takip ederek olabilecek olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. Kazandıran işler tercih eden birçok girişimci her ne kadar risk alarak işe başlayacak olsa da düşük sermaye ile işe başlayarak ve sermayeyi yavaş yavaş arttırarak kurulan işlerde edeceğiniz zarar minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca kuracağınız işte müşterilerin taleplerini dikkate alarak hareket etmelisiniz.

Düşük sermayeli iş örnekleri

Birçok farklı iş fikirleri olmasının yanında her işin kurulacağı yer ve kullanılacak sermaye farklılık gösterir. Sermayeniz ne kadarsa ona göre iş bakmalısınız. Bunun yanında işi kuracağınız yer de işin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kimi işler AVM’lerde kurulurken kimi işler işlek caddelerde, kimi işler de şehirler arası yollarda kurulabiliyor.

Müşteriler hangi alanda hangi ürünleri tercih ediyorlarsa iş fikirleri olarak onlara yönelmelisiniz. Seyyar satıcılık, AVM’lerde stant açma, çay ocağı işletme gibi birçok çeşit iş bulunurken müşterilerin talebine son derece önem verilmelidir. Örnek vermem gerekirse; İlkokul veya ortaokullara yakın köfte büfesi işletme ya da işlek caddelerde süt mısır büfesi gibi uygun yerlerde ve uygun zamanlarda iş kurmak kar sağlamanızı kolaylaştırır.

Kısacası her şey sizde başlayıp sizde bitiyor. Sizin ne kadar sermayeniz varsa o kadar kazandıran işler girişiminde bulunabilirsiniz. Ne kadar girişimci ruhluysanız o kadar çok risk almanızı doğal olarak da daha fazla kar yapmanızı sağlar. Karı az olur diye düşündüğünüz birçok işin aslında çok karlı birer iş imkanı olduğunu gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Hayallerinizdeki işi bulmak için yapmanız gereken sadece cesaretli olmanızdır. Şimdi size düşük sermayeli iş fikirleri hakkında birkaç iş modeli anlatalım.

Düşük sermayeli işler

Yukarıda bahsettiklerimiz den sonra size 10 farklı iş fikirleri hakkında bilgiler verelim bu iş modelleri arasında belkide size uygun bir fikir bulabiliriz.

01. Kahve dükkanı açmak

Kahve dünyası, starbucks gibi iş modeli ile kendi dükkanınızı açabilir ve oldukça iyi kazanç sağlayabilirsiniz. Bu işe düşük sermayeli olarak gireceğiniz için en ideal yol sizin için kahve yapabileceğiniz portatif bir kamyonet olacaktır. Özellikle kişiler iş yerlerine giderken sıklıkla kullandıkları yol üzerinlerine durabilirsiniz. Tabi ki bu iş için önce izin almanız gerekebilir. İlerleyen zamanlarda bu işten kendinize biraz sermaye birikimi yaptığınız da işlek caddelerde kahve dükkanı açabilir ve son derece güzel paralar kazanabilirsiniz.

02. Oto yıkama dükkanı

Sanayi bölgelerinde, garajların olduğu bölgelerde ya da otopark girişlerinin olduğu yerlerde oto yıkama dükkanı açabilir ve iyi gelir elde edebilirsiniz. Bu iş çok sermaye gerektirmeyen düşük bir sermaye ile yapılabilecek işlerden biridir. Öncelikle boş bir dükkan ya da alan kiralamanız bir adet oto yıkama makinesi, araç fırçası gibi demirbaşlar almalısınız. Geriye kalan ihtiyacınız ise su ve araç yıkama deterjanı’dır.

03. Ev yemekleri yapıp satmak

Evde ya da küçük bir dükkan kiralayıp ev yemekleri yaparak satabilirsiniz. Birçok insan doğum günü, özel etkinlikler gibi işlerde yemek hizmetleri almak isterler. Pasta, poğaça, börekler, kekler vb. Gibi yiyecekleri evinizde yaparak satabilirsiniz. Bunun yanı sıra öğrenciler, yalnız yaşayan insanlara ev yemekleri yaparak satabilir ve son derece güzel paralar kazanabilirsiniz.

04. Kuryelik işleri yapabilirsiniz

Yaşlı insanlar için özel kuryelik hizmeti verebilirsiniz. Pazardan ya da marketten alışveriş yaparak bu malzemeleri evlerine teslim edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yiyecek, içecek satan yerlerle anlaşarak alo paket siparişlerinin kuryeliğini yapabilirsiniz. Bunun için size tek gerekli olan şey elektrikli bir bisiklettir. Bu tarz iş modeli ile ayda 1.500 ila 2.000 TL arasında bir gelir sağlayabilirsiniz.

05. Fast food dükkanı açma

Fast Food işi karlı işler arasında olduğunu herkes biliyordur. Özellikle bu tarz işleri yaparken geceleri geç saatlere kadar açık durmanız gerekir. Çünkü gece acıkan insanlar bu tarz iş yerlerine rağbet göstermekte ve gündüzden fazla gece iş yapmanız mümkün. Pizza, kumru, ekmek arası köfte gibi iş modelleri diğer işletmelere göre daha düşük sermayeli işler arasındadır.

06. Sokakta pilav satmak

Son yılların ticari fikirleri arasında olan ve son derece rağbet gören işlerden birisi de sokak pilavcılık işidir. Modern tarzda bir seyyar satıcılık arabası yaptırarak bu tür işe girebilirsiniz. Ana caddeler ve işlek yerlerde pilav satıcılığı işi yapabilirsiniz. Ve oldukça iyi gelir sağlayabilirsiniz. Sermayesiz işler kurmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir iş fikirleri arasındadır.

07. İnternette iş kurmak ve iş fikirleri

Evde kendi işinizi yapmanız neredeyse herkesin hayalleri arasındadır. İnternette iş yapabilmenizi için bilgi birikime sahipseniz online satış yapabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Ya da Blog, site gibi web sayfaları açarak reklam gelirleri sağlayarak kazanç elde etmenizde mümkündür. Yani kısacası dijital dünya’da birçok farklı alanda para kazabileceğiniz düşük sermayeli işler mevcut. Bu konu hakkında daha önce internetten para kazanma yolları adlı bir yazı yazmıştık.

Yukarıda 7 madde halinde sıraladığımız düşük sermeyeli iş fikirleri arasından sadece birkaçı. Bu iş fikirleri arasında daha birçok binlerce iş fikri vardır. Bunları çoğaltmak sizlerin elinde çevrenizde nelere ihtiyaç duyuluyor bunlar analiz ederek yeni iş fikirleri üretebilirsiniz.

Diğer bir konumuz da sizlere Kısa Yoldan Para Kazanma başlıklı yazımızda hızlı para kazanabileceğiniz birkaç iş fikrinden bahsetmiştik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ