İş Kurma Fikirleri

E-Ticaret Nasıl Kurulur?

E-Ticaret nasıl kurulur? Sorusu, bir çok bireyimiz tarafından merak uyandıran bir konudur. Uyanan bu merak ile düşünce farkından dolayı, bireylerimiz tarafından ülkemizde fazlasıyla taşımalara sebep olmaktadır. Bu tartışmayla beraber akıllarda yeni soruların türemesine de sebep, olmaktadır. peki, sizin bu konu hakkında bir fikriniz var mı?

Bugün sizlere, “E-ticaret nasıl kurulur?” onun hakkında bilgi vereceğim. Umarım bugünkü konumuzun kapsadığı tüm soruların cevabını, bu anlatımda bulabilirsiniz.

E-ticaret sitesinde vergi mükellefi;

Girişimcilerimizin; e-ticaret şirketi kurması için öncelikle bir şirketin sahipliğini, yapmaları gerekmektedir. Ancak bu alana yönelen girişimcilerimizin, e-ticaret sitesi kurmaları ve online satış yapabilmeleri için o girişimcinin; ödeme alabilmesi ve fatura kesebilmesi için vergi mükellefi alması, gerekmektedir. Yalnız şunu da bildirmeliyim ki kişi, satışa başlamadan önce sitesini kura bilir, çeşitli düzenlemeler yapabilir ve satışa hazır halede getirebilmektedir. Bu gibi işlemler için kişinin, vergi mükellefi almasına gerek yoktur. Bu işlemler için kişinin ihtiyacı olan tek unsur; bir e-ticaret sitesidir.

E-ticaret şirketi nasıl kurulur?

  1. Alan adı ve web barındırma hizmeti almak: Kişinin; sanal ortamda var olup, kendisini gösterebilmesi için o kişinin web sitesine, alan adı alması gerekmektedir. İnternet’te genellikle yıllık olarak kiralanan alan adı; kişinin tercihine göre daha uzun sürelide kiralana bilmektedir. Kişinin; e-ticaret sitesinde ihtiyaç duyduğu diğer bir unsurda, web barındırma sistemidir. Çünkü kişi bu sistem sayesinde  e-ticaret sitesinde yer alacak bütün videoları, görselleri ve içerikleri İnternet dünyasında bulundurabilmektedir. Sevgili okuyucu dostlarım; bu konuyu sizlere kısaca özetlemem gerekirse; kişinin e-ticarete başlamadan önce bir alan adı ve bu alan adı içinde bir web barındırma hizmeti satın alması gerekmektedir. Ancak kişi eğer IdeaSatf  e-ticaret paketinden kullanacaksa, herhangi bir web barındırma hizmetine gerek duymaz. Çünkü girişimciye; bir adet, (www.sitesi.com) ile barındırma hizmeti, seçtiğiniz paket ile beraber ek ücret gerektirmeksizin size, sunulmaktadır.
  2. Satacağınız ürünleri, belirlemek: E-ticaret sitenizde hangi tarz ürünleri satışa sunacağınıza, e-ticaret şirketinizi kurarken, belirlemeniz gerekmektedir. Ancak fiziksel bir mağazaya sahipseniz eğer, e-ticaret sitenizde, mağazanızdaki hemen hemen bütün ürünlere yer verebilirsiniz. Fakat girişimci birey e-ticarette yeni başlamışsa eğer, öncelikle yapması gereken; satacağı ürünleri, belirlemesi ve o ürünleri nereden tedarik edeceğini özenle seçmesi, gerekmektedir. Tabi bütün bunların yanı sıra kişinin dikkate alması gereken diğer bir unsurda, tedarik edeceği ürünleri mümkün oldukça e-ticaretten anlayan kesimlerden almasında fayda vardır.
  3. Sağlam bir alt yapı oluşturmak: E-ticaret şirketi mi kurmak istiyorsun? O halde alt yapını kusursuz hazırlanmalısın. Bu hazırlık evresinde ise ciddi araştırmalar yaparak, bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken, tüm önemli özellikleri, keşfetmeli ve ona göre harekete geçmelisiniz.
  4. Ödeme seçeneklerine karar vermek: Son olarak girişimci kişinin sitesine özgü bir ödeme seçeneği belirlemesi gerekmektedir. Tabi bu aşamada kişi bir bankaya müracaatta bulunarak e-ticaret sitesine özgü bir hesap açtırmalı ve sitesine uygun standartlar belirlemelidir. Ayrıca girişimci kişinin, kredi kartı ile ödeme yapa bilmesi içinde sanal pos başvurusu yapması gerekmektedir.

Sonuç olarak e- ticaret kurmak isteyen girişimcilerimizin, ani bir karar vermektense, ilk önce e-ticaret üzerine yoğunlaşıp, araştırma yapması, daha tedbirli ve emin bir adım atmasını, sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ