İş Kurma Fikirleri

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler

Ülkemizin gündeminde; ekonomik ticaretin, büyük bir hızla geliştiği, gözlemlenmektedir. E-ticaret, birçok ünlü markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta düzeydeki iş merkezlerininde, ilgi odağı haline gelmiştir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak bugün sizlere; e-ticaret sitesi kurmak isteyen yeni girişimcilerimizin, nelere ihtiyaçları olduklarından bahsetmek istiyorum.

Bir girişimci eğer bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsa, öncelikle “E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?” sorusunu kusursuz bilmeli ve eksiksiz de uygulamalıdır. Ancak bu girişimcilerimizin birçoğu, e-ticaret sitesi kurma aşamasını, hafife aldıklarından dolayı, gereken araştırmayı yapmamaktadırlar. Evet, kulağa bir e-ticaret sitesi kurmak oldukça basit gelmektedir. Ancak yeni girişimcilerimizin bu tuzağa düşmemeleri için bir önceki yazım olan, “E- ticaret nasıl kurulur?” başlığı altında sizlere, bazı ip uçları vermiştim. Bugün ise siz girişimci dostlarım için hazırladığım; “E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?” başlığını tüm detayları ile sizlere sunacağım. Peki, e-ticaret sitenizi kusursuz kurmanız için gerekenler nelerdir?

Eğer hedefiniz bir e-ticaret sitesi kurmak ise yapmanız gerekenler, sırasıyla şunlardır;

  1. Sitenize emek vermeli ve zaman ayırmalısınız: Girişimci bireylerimiz; neden ilk maddemizin, zaman ve ekmek olduğunu, merak ile düşünüyor olabilirler. Kişi eğer bir e-ticaret sitesi açıp, kusursuz yönetmek istiyorsa, o site için zamanını ve emeğini vermelidir. İlk başta da bahsettiğim gibi çoğu girişimciler, bu işe baş koydukların da durumu ciddiye almayarak ve gereken zamanı vermeyerek hüsrana uğramaktadırlar. Bu sebepten dolayı bir e-ticaret sitesini yönetebilmek için ilk şart, emek ve zamandır. E-ticaret sitesi kurmak, günümüzün en avantajlı iş fikirleri arasında olmasıyla beraber, özellikle yeni girişimcilerimize de büyük tecrübeler, kazandırmaktadır. Eğer, e-ticaret sitesi için bir ekibiniz varsa ve bu ekip, bu site için belli bir zaman dilimi ayırıyorsa, o girişimci yönetim sahibinin, ciddi bir zaman problemi, yaşaması istisna bir durumdur. Ancak kişi eğer, e-ticaret sitesi için bireysel çalışıyorsa, o girişimcinin günlük en az o site için 2-3 saatlik, zaman ayırması gerekmektedir. Çünkü kişi, bu zaman dilimi sayesinde; hem e-ticaret sitesinin gelişiminin hızlanmasını sağlar, hemde e-ticaret sitesinin yönetimi için gereken, eğitim süresini tamamlamış olur.
  2. Ticari faaliyet göstermesi ile vergi mükellefi alması: Eğer, bir firmanız yok ise şahıs şirketi veya adi ortaklık kurmanız, sizin için en maliyetsiz, olanıdır. Ortalama bu maliyeti hesaplayacak olursak; 400-1000 TL arası, değişiklik göstermektedir. Tabi Limited şirketi veya Anonim şirketini de tercih edebilirsiniz. Ancak bu şirketlerin maliyeti; şahıs şirketi ve adi ortaklığa göre daha çok maliyet gösterecektir. Hatırlarsanız bir önceki yazım olan, “E-ticaret nasıl kurulur?” anlatımımda sizlere; vergi mükellefi hakkında birçok bilgi aktarımı yapmıştım. Vergi mükellefi hakkında bilgi edinmek isterseniz eğer, buradan; “E-ticaret nasıl kurulur?” adlı makalemi okuyabilirsiniz.
  3. Kuracağınız site için makul bir bütçe ayırmak: Yeni girişimci bireylerimizin, ilk aklına gelen soru; “E-ticaret sitesi kurmanın, maliyeti nedir?” oluyor. Oysaki önemli olan, girişimcimizin; e-ticaret sitesi için ne kadar bütçe ayırmış, olduğudur. Tabi girişimci bireyimizin, kuracağı e-ticaret sitesi için ayıracağı bütçeyi belirlerken; firma kurulum maliyetini, yazılım maliyetini ve ürün temsilini sağlamak için gereken maliyeti de o hesaba katması gerekmektedir. Bütçeniz, e-ticaret sitenizin büyüme stratejisine göre de değişiklik göstermektedir. Tabi kurucu kişi, bunları göz önünde bulundurarak; uzun bir vadede gelir oluşturmak istiyorsa, yavaş ve kararlı bir şekilde ilerleyebilir. Ancak kişi kısa bir sürede ilerleyip, kendini İnternet dünyasında göstermek istiyorsa, reklam ve analiz sürecini yöneterek, daha fazla bütçe ayırması gerekmektedir.
  4. Profesyonel e-ticaret yazılımı: E-ticaret siteniz için bir e-ticaret yazılım sağlayıcı, oldukça önemlidir. Bu yüzden girişimcilerimizin, e-ticaret yazılımını seçerken, geniş kapsamlı bir araştırma yapmaları ve en profesyonel olanını tercih etmeleri, kuracakları e-ticaret sitesi için ciddi önem taşımaktadır.

Peki, girişimci kişi, bu tercihi yaparken, nelere dikkat etmesi gerekmektedir?

E-ticaret yazılımcının, tek başına bir şey ifade etmediğini, göz önünde bulundurarak; girişimci bireylerimizin bir e-ticaret yazılımı seçerken, dikkate alması gereken, bazı önemli detaylar bulunmaktadır.

İşte o detaylardan bazıları sırasıyla şunlardır;

  • Verdiği teknik destek, girişimci kişiyi tatmin ediyor mu?
  • Girişimci kişiye eğitim sağlıyor mu?
  • Girişimciye; sanal pos, reklam ve pazarlamada yeterli desteği sağlıyor mu?

 

E-ticaret sitesi açmak isteyen girişimcimize, sonuç olarak özetlemek gerekirse; e-ticaret yazılımcısı seçerken, özenle araştırmalı ve gerçekten, kurduğu site için fayda sağlayabilecek bir profesyonel, seçmeleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ