İş Kurma Fikirleri


Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Belgeler


Emlak ofisi açmak

Emlak ofisi açmak için gerekli belgeler nelerdir? Evet, sevgili girişimci dostum; Bugün yine siz girişimci ruhlara sahip, bireylerimizin ilgi odağı olan, ’emlak ofisi açmak için gerekli belgeler’ adlı konuyu, kaleme aldım ve yine siz girişimcilerimiz, için de anlatıma sunacağım. Emlak ofisi açmak karlı bir iş fikri olduğu gibi aynı zamanda da kurucuya sıklıkla sorun yaşatan, bir iş türüdür. Tabi bu hususta kurucunun kendi emlak ofisinin olması, o kurucuya büyük avantajlar sağlayacaktır. Sevgili okuyucu dostum; eğer sende emlak ofisi açmayı hedefleyen bir girişimci isen sana küçük bir müjde, vermek isterim. Rehberlik yapmaktan hoşlanıyorsan ve nakit akışı gibi becerilerin de varsa, psikoloji ve finansal açıdan alacağın ödüllerin, büyük ölçüde olacağından hiç şüphen olmasın.

Emlak ofisi nasıl açılır ve emlak ofisi açarken nelere dikkat edilmelidir?

Siz girişimcilerimizin, “Emlak ofisi açmak için gerekli belgeler nelerdir?” sorusunu yanıtlamadan önce, “Emlak ofisi nasıl açılır?” onun hakkında bilgi vermek istiyorum. Emlak ofisi açabilmek ve o ofisi sorunsuz bir şekilde, yönete bilmeniz için başlangıç maliyetinizi, belirlemeniz gerekmektedir. Nasıl mı? Emlak ofisi açmak isteyen girişimci kişinin, yaptığı birikim; ofis yerini satın almasına ya da kiralamasına, ofis ekipmanlarına, logo tasarımına, ofis tabelasına, İnternet sitesi tasarımına, sigortasına ve yol kenarında bulunması gereken tabelasına kadarki tüm masraflarını, karşılayabilecek kapasite de olması gerekir.

Girişimci kişinin, hedeflediği o emlak ofisini açabilmesi için yapması gereken, bir diğer hususta; o girişimcinin, gerekli tüm ruhsatlarını ve izinlerini almasıdır. Aynı zamanda da kişinin, Vergi dairesine, Bağ-Kur’a ve meslek odasına kayıt yaptırması da gerekir. Emlak ofisi açmak isteyen girişimcinin, bütün bunların yanı sıra işletme ruhsatı alabilmesi içinde bağlı bulunduğu belediyeye, başvurması önem arz etmektedir.


Girişimci şahsın hayalindeki o emlak ofisinin, projesini gerçekleştirebilmesi için öncelikle, o projeye uygun bir ofis yeri, bulması gerekmektedir. Tabi proje sahibi, emlak ofisi için bir alan tercihi yaparken; imar sınırlamaları, müşterileri, görünürlüğü, komisyoncular için park alanı ile beraber, yaya trafiğini de dikkate almalıdır.

Kurucunun emlak ofisi için profesyonel bir site açması ve açtığı siteyle ilgilenmesi, kurduğu ofis için oldukça önemli bir hamledir. Çünkü günümüzde ev sahibi olmak isteyen bireylerimizin %75‘i arayışlarını, İnternet üzerinden sağlamaktadır. Bu sebepten girişimci kişinin, emlak ofisi için açtığı siteyi hafife almaması, onun için büyük avantaj sağlayacaktır.

Kurucu kişi, emlak ofisi için hata ve unutmalar sigortası yaptırmalıdır. Girişimcinin aracı olarak firmasında gerçekleştireceği, eylemler için yasal temsil sorumluluğunu alması, o girişimci için önem arz etmektedir. Çünkü hata ve unutmalar sigortası, kurucu kişiyi, sorunlu müşteriler tarafından açılan davalara karşı, koruma altına alır.

Kurucu kişinin, emlak ofisi için bağımsız yüklenici anlaşmasını hazırlaması gerekmektedir. Çünkü kişinin yaptığı bu anlaşma, onunla çalışan komisyonculardan neler beklediğinin, çerçevesini çizer. Tabi bu anlaşma aynı zamanda girişimci kişinin, bireysel komisyoncularının komisyon ayrımlarının, hükümlerini de içermektedir. Kişi bir bağımsız yüklenici olarak komisyoncularının ofis zamanlamalarına yani saatlerine karışamaz. Ancak kurucu, komisyoncularının etik kodlara uymasını isteyebilir. Aynı zamanda kurucu kişi, emlak ofis alanının kullanımı ile ilgili politikalarını, tanımlaya bilmektedir.

Emlak ofisinizi belli bir düzene otutturun. Nasıl mı? Emlak ofisinizi düzenlerken; bekleme bölümünüzü, konferans odanızı, mobilyalarınızı, karşılama masanızı ve sandalyenizi, danışma bölümünüzü, faksınızı, fotokopi makinenizi, telefon sisteminizi ve en az bir bilgisayar ihtiyacınızı da dikkate almanız, sizin ve ofisiniz için önem arz etmektedir.

Emlak ofisiniz için komisyoncular alın ve bu komisyoncuları eğitin. Tabi girişimci kişinin yaptığı bu eğitimde komisyonculara satış eğitimi vermesi kurduğu emlak ofisi için önem arz etmektedir. Ancak kurucu, komisyoncularını eğitirken, komisyoncuların herhangi bir hukuki hata yapmamaları için çok dikkatli olması, gerekmektedir.

Emlak ofisiniz için müşteri tabanı oluşturmanız, şart! Peki, girişimci kişinin müşteri tabanı oluşturması için ne yapması gerekiyor? Tabi ki  şirketinin tanıtımını doğru ve tutarlı yapma suretiyle; gazete ilanlarından, İnternet reklam veya yayınlarından ve son olarak televizyon ve radyodan yararlanabilir.

Örneğin; Hayır kurumlarına sponsorluk yapma aracılığıyla tanıtımını yapması mümkün. Hatta emlak ofisinin geleceği için daha da ileriye gidip, ofisi içi kurduğu o İnternet sitesinin, arama motorunda görünür olması ve üst sırada yer alması için arama motoru optimizasyonu firmalarıyla görüşme sağlayıp, anlaşabilmesi de mümkündür.

Emlak ofisi açmak için gerekli belgeler

 1. İkametgah senedi ile nüfus cüzdanı sureti alması,
 2. İki adet fotoğraf alması,
 3. Tapu fotokopisini alması,
 4. Yapı kullanma izin kağıdını alması,
 5. Kullandığı ofis kiralık ise eğer,mukavelesi aslı ya da noter tasdikli sureti alması,
 6. Vergi levhasının fotokopisini alması,
 7. Ticaret odası ya da ilgili esnaf odasının kayıt fotokopisini alması,
 8. Sigorta ya da bağ-kur belgesi alması,
 9. Emeklilik cüzdanının fotokopisini alması,
 10. İşletime sunduğu o iş yerinine, su abone kartlı sayaç taktırması,
 11. Aynı adrese bağlı daha önce verilmiş ruhsatı var ise bağlı bulunduğu belediyeye, geri iade etmesi,
 12. İtfaiye belediyesine başvurup, ‘yangın önlemi alınmıştır’ raporunu temin etmesi,
 13. Emniyete kimlik bildiriminde bulunup, kimlik bildirimi fotokopisini alması,
 14. Eğer, işletime sunduğu iş yeri, bir şirket pozisyonunda ise İmza Sirküleri, Ticaret Sicil gazetesinin fotokopisini alması,
 15. Cumhuriyet savcılığına başvurup, savcılıktan yeni tarihli sabıka kaydını, alması gerekmektedir.

NOT: Yukarıda sizlere sunduğum bu belgeler, yalnız bilgilendirme amacıyla yazılıp, yayınlanmıştır. Ayrıca bu sözünü ettiğim belgeler, kişinin bağlı bulunduğu belediyeden belediyeye de farklılık, göstermektedir. Bu sebepten dolayı emlak ofisi açmayı arzulayan bir girişimci iseniz eğer, belgelerin kesin geceliğini, öğrenmek için lütfen bağlı bulunduğunuz belediyeye, müracaat edin.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ