İş Kurma Fikirleri

Emlak Ofisi Açmanın Maliyeti

Emlak ofisi

Merhaba, sevgili girişimci dostum. Bugün yine siz girişimcilerimizin, ilgi odağı olan bir konuya değineceğim. Bildiğimiz üzere ülkemizdeki birçok yeni girişimci bireylerimiz, emlak ofisi açmanın maliyetini, sorgulamaktadır. Yaptığınız küçük çaplı bir araştırmada bile bu girişimcilerimizi rahatlıkla görebilirsiniz. Açık söylemek gerekirse eğer, bugünkü konumu, siz girişimci dostlarım; belirlediniz diyebilirim. Çünkü siz girişimcilerin, bu azimlerini görüp de etkisinde kalmamak  mümkün değil. Bu sebepten bu azimli girişimcilerimiz için bugün kaleme aldığım ana konu, emlak ofisi açmanın maliyeti üzerinedir.

Evet, sevgili girişimci dostum; bir önceki yazım olan, ’emlak ofisi açmak için gerekli belgeler’ adlı anlatımı mı hatırlıyor musun? O anlatımımda sizlere, “Emlak ofisi nasıl açılır ve emlak ofisi açmak için gerekli belgeler nelerdir?” adlı soruların yanıtını sunmuştum. Bugün ise bu konuyu tamamlamak ve akıllardaki soruları çözüme ulaştırmak adına sizlere, emlak ofisinin maliyetinden bahsetmek istiyorum. Ancak bu anlatımı sunmadan önce dilerseniz, “Emlak ofisi açmak karlı mı?” onu açıklığa kavuşturalım. Peki, emlak ofisi açmak karlı bir iş fikri midir?

Emlak ofisi açmak karlı mıdır?

Eminim ki emlak ofisi açmanın maliyetini merak eden girişimcilerimiz, aynı merakla emlak ofisi açmanın karlı olup, olmadığını da merak ediyorlardır. Bu karlılık derecesini, açık ve anlaşılır bir cümle ile anlatmak gerekirse, kuracağınız emlak ofisinin karlılık derecesini, bulunduğunuz şehrin büyüklüğü ile semtleri belirlemektedir. Bu sebepten emlak ofisi açmayı arzulayan girişimcilerimize, benim tavsiyem; emlak ofisini açmadan önce ofisini kuracağı, şehri ve semti detaylı araştırıp, doğru bir strateji benimsemesi olacaktır. Evet, kuracağınız emlak ofisinizin karlılık derecesini bulunduğunuz şehrin, belirlediği bir gerçektir. Peki, bu durumun sebebi nedir? Sevgili girişimci dostum; bu durumun en etkili sebebi, bulunduğun şehrin büyüklüğü ve ekonomik durumudur. Özellikle de büyük şehirlerin canlı konut piyasası, emlak ofisiniz için büyük bir rol oynamaktadır.

Örneğin; Büyük şehirlerde emlak-çının aylık kazancı 9.000 TL ile 20.000 TL arası değişiklik göstermektedir.

Emlak ofisi açmak için gerekli şartlar

  1. Girişimcinin kuracağı emlak ofisinin büyüklüğü belli bir metrenin altında olmamalıdır. Tabi bu durum girişimci kişinin bağlı bulunduğu belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Bu sebepten girişimci kişi ofisinin metrekaresini doğru belirleye bilmesi için bağlı bulunduğu belediyenin, sunduğu o koşulları iyi analiz etmesi kuracağı o ofis için önem arz etmektedir.
  2. Emlak ofisi açmak isteyen girişimci kişide, emlak  komisyonculuğu sertifikasının bulunması mecburidir.
  3. Kişinin, emlak ofisi açabilmesi için yönetmenliğin sunduğu koşula göre kuracağı o ofisin, bağımsız bir bölüm ve iş yeri olmasıdır.
  4. Girişimci kişinin kuracağı emlak ofisinde, yeterli miktarda WC-Lavabo, bulunması şattır. Ayrıca bu Lavaboların, engelli bireylerimizin de kullanabileceği bir şekilde düzenlenmesi, önem arz etmektedir.
  5. Kişi kuracağı emlak ofisini, müşteri memnuniyetine göre dizayn etmesi, önem arz eden ayrı bir husustur.

Emlak ofisi açmanın maliyeti

Emlak ofisinin maliyetini etkileyen faktörlerin başında lokosyon ve açılan ofisin büyüklüğü, gelmektedir. Girişimci kişi, eğer emlak ofisinin maliyetini en az seviyeye indirmek istiyorsa, ofis malzemelerini ikinci el olarak temin etmesi, ona ekonomik açıdan daha çok avantaj sağlayacaktır. Bütün bunların dışında emlak ofisi açmanın maliyeti hakkında sizlere kesin bir rakam söylemem pek doğru bir kavram olmaz. Ancak siz girişimcilerimize, şunu bildirmek isterim ki emlak ofisi açmak için en az 17.000 TL sermaye ile başlamak mümkündür.

UYARI: Girişimci kişi, profesyonel yardım almaktan kesinlikle çekinmemelidir. Ayrıca girişimci kişinin, bağımsız yüklenici anlaşmasını ve ekleri gözden geçirecek bir avukatının olması, hem o girişimci için hemde ofisi için önem arz etmektedir.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ