İş Kurma Fikirleri

Evde Yapılabilecek Ek İşler

Evde yapılabilecek ek işler

Ek iş dediğimiz zaman akla gelen ilk şey ev hanımları oluyor, çünkü hem ev işlerini yerine getirmek hem de ev bütçesine katkıda bulunmak istiyorlar bunun içinde evde yapılabilecek ek işler aramaktadırlar. Ek iş yapmak isteyeceklerin kendilerine soracakları ilk soru “ben ne iş yapabilirim?” olmalıdır. Buna karar verdikten sonra diğer adım ise para kazanmak için seçeceğiniz ek işin evde ek iş mi yoksa internet üzerinden bir iş mi olacağının belirlenmesidir.

Fakat toplumda yanlış anlaşılan genel bir algı var ek iş denildiği zaman çalışmadan kolay yoldan para kazanma geliyor akıllara ancak böyle bir şeyin gerçek olması imkansız. Ek işler yaparak gerçekten para kazanmak istiyorsanız bunu yaparken de emek vermekten çekinmiyor iseniz sizlere göre evde yapılan ek işlerin sağladığı avantajlar şöyle; vergi vermenize gerek kalmıyor, ayrı bir ofis kurmaya, sigorta yaptırmaya ve ayrı masraflara girmenize gerek kalmıyor. Çevrenize baktığınız zaman ek iş yapan insanları göremeyebilirsiniz çünkü genelde bu gibi işler evde basit ve gizli bir şekilde yapılıyor. Şimdi evde yapılabilecek ek işler ve basit iş fikirleri örneklerine göz atabiliriz.

Yapılabilecek ek iş çeşitleri

  • Kutu katlama işi: bilinen en pratik ve sık duyulan bir ek iş. Eve gelen kapalı kutuları saniye gibi kısa sürede açabilir ve katlayabilirsiniz. İş verenler katlanan kutu başına 5 ya da 10 kuruşa kadar para vermekte az gibi dursa da hızlı çalışıldığı taktirde çok para kazanılabilir.
  • Poşet katlama işi: günlük hayatımız da kullandığımız poşetlerin para kazandıracağını aklımıza getiremezdik belki ancak insanlar poşet katlama işinden oldukça dolgun aylıklar alabiliyor. Yine pratik bir iş olan poşet katlama ile evden para kazabilirsiniz.
  • Davetiye katlama işi: her özel günün vazgeçilmezlerinden olan davetiyeler özellikle yaz aylarında ciddi gelir sağlıyor. Davetiye işi ile uğraşan firmalar için basımı ve katlanması zaman kaybı bu kaybı en aza indirmek içinse katlama işini evlere ek iş olarak veriyorlar. 5 ila 25 kuruş arasında değişen bir getirisi var.
  • Etiket işi: yiyecekler, içecekler, elbiseler ve daha birçok farklı ürün yelpazesi için kullanılan etiketlerin ürünlere işlenmesi firmalar için zaman kaybıdır. Yine aynı şekilde evde ek iş imkanları arasında bulunan etiket işinde çalışmak isteyen kişiler bu iş üzerinde iş veren firmaları bulmaları gerekir. Fakat bu tarz etiket işi veren firmalar piyasada çok fazla bulunmamaktadır. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız çok iyi bir araştırma yapmanız gerekebilir.
  • Nikah şekeri işi: evde kolay bir şekilde yapılabilecek ek işler arasında olan nikah şekeri işi günümüzde en çok tercih edilen iş fikirlerinden birisi. Nikah şekeri yapımı sayesinde evden para kazanabilirsiniz. Hazırladığınız nikah şekerleri başına yaklaşık olarak 10 ila 25 kuruş arasında ücret veren firmalar var.
  • Kına paketleme işi: özellikle yaz aylarında düğünlerin ve kına gecelerin artmasıyla kına yakmak için ve gelen misafirlere dağıtılması için küçük keseler içerisinde kınalar hazırlanmaktadır. Düğün sahipleri bu işi yapan firmalara kına siparişi verdiğinde, firmalar ev hanımlarına ne kadar miktarda ve nasıl paketleneceği hakkında bilgiler vererek ev hanımlarına ek iş olarak vermektedirler. Eğer sizde para kazanmak istiyorsanız kına paketleme işi sayesinde ek gelir elde edebilirsiniz.
  • Evde ütü işi: bu işi yapmak isteyenler, elektrik parasının ne kadar geleceğini bile düşünerek bu işe girmeleri gerekir. Bu iş zahmetli olduğu kadar da oldukça masraflı olabilmektedir. Kıyafetler, elbiseler, gömlekler vb. ürünleri ütüleme işi alan kişiler ütü başına 50 kuruş olarak ütü yapsalar da farklı modellerde ise değişken ücretler talep edebilmektedirler. Örneklendirmek gerekirse; bir gömleği 50 kuruşa ütülerken, bir elbiseyi 1 TL ütülenmesi gibi.
  • Evde örgü ve el işi: çevrenizdeki kişilere ya da el iş, tığ iş, örgü gibi ürünler yaparak evde ek iş yapabilir ve ev ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. Günümüz de birçok ev hanımı bu yöntemle ek gelirler elde etmektedirler.
  • Takı ve aksesuar işi: evde hem hobi amaçlı, hem de para kazanma amaçlı olarak takı ve aksesuar gibi ürünler yaparak çevrenizdeki kişilere ya da internet üzerinden yaptığınız ürünleri sergileyerek satabilirsiniz bu şekilde de evde ek iş imkanı kendinize yaratabilirsiniz.

Bunlar gibi daha birçok ek iş örnek gösterilebilir evde yapılabilecek ek işler arasında yemek yapma, boncuk işi gibi vb. Daha fazla iş fikirleri için sitemizdeki diğer konularımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ