İş Kurma Fikirleri

Hibe İş Yeri Açma Kredileri

Hibe iş yeri açma kredileri

Ekonomiyi canlandırmak ve para kazanmak için yapmanız gereken tek şey girişimcilik ruhu ve cesaret! Türkiye’de birçok kişi yapabileceği iş kolları mevcutken cesaret edemediğinden ve büyük borçlar altına girmek istemediğinden işsizlik sorunu gündeme geldi. Türkiye’de işsizlik büyük bir sorun olmaya başladı. Yeni iş fikirleri sermaye yetersizliğinden doğan işsizlik sorunu artık sorun olmaktan çıkıyor!

Türkiye’deki ticari faaliyetlerin durgunlaşmasıyla harekete geçen yetkililer girişimcileri desteklemek için adımlar atıyorlar. Kredi almak isteyenler için ticari kredi adı altında Türkiye Halk Bankası uygun ödeme koşulları ve düşük faiz oranıyla kredi sağlamaktadır. Ayrıca kosgeb adında bir kurum var. Bu kurum hem yeni girişimcileri destekliyor hem de zaten işletmeci olanlara da destek kredi veriyor. Kosgeb geri ödemesiz olarak hibe kredi veriyor. Bu kredi her isteyene anında verilmiyor tabi ki bazı şartlar var.

Kosgeb hibe kredi şartları

Öncelikle 30 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Eğer 30 yaşını doldurmadıysanız ilinizde bulunan iş kur veya kosgeb merkezlerine gidip uygulamalı girişimcilik eğitimi almak için başvuruda bulunmalısınız. En fazla 2 hafta süren 70 saatlik bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifikanızı almanız gerekiyor.

Sertifikanızı aldıktan sonra işinizi kurabilirsiniz. İşinizde hazırsa kosgeb veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesini doldurmalısınız. Belirlediğiniz iş planını kosgeb’e sunmanız gerekiyor. İş projeniz onaylandığında hibe desteği alabileceksiniz. Kosgeb’in bu desteği 50 bin TL karşılıksız ödeme iken, 100 bin TL faizsiz ödeme şeklindedir. Tabi bu desteği almak için işletme açarken, iş yeriniz için aldığınız her demirbaş ya da malzemeleri kosgeb’in ödemesi için faturalandırarak kosgeb’e faturayı göndermelisiniz.

Girişimcilik için kurslar

Günümüzde girişimcilik ruhu olan gençleri yetiştirmek amaçlanıyor ve bunun içinde girişimcilik kursları açılıyor. Kosgeb’te ekonomik destek sağlarken girişimcilere gerekli olan eğitimleri de veriyor. Kosgeb‘in girişimcilere sağladığı avantajlar; araştırma ve geliştirme desteği, genel destek programı, kredi faiz desteği, girişimcilik destek programı, iş birliği ve güç birliği destek programı, KOBİGEL-KOBİ gelişim destek programı, tematik proje destek programı gibi birçok eğitim hizmetiyle de girişimcilere para kazanmaları için destek oluyor.

Sizlerde iş kurmak istiyor ama hangi sektörde iş kuracağınıza karar veremiyorsanız, sitemizde yer alan birçok farklı iş fikirleri konularını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ