İş Kurma Fikirleri

İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

İş yeri açma kredisi nasıl alınır?

Her kişinin hayali kendi iş yerini kurmaktır. Rahat bir yaşam sürdürmek isteyen kişilerin en büyük hayalleri arasında yer alan kendi iş yerlerine sahip olmaktır. Birçok kişi bu hayale sahip olsa bile sermaye eksikliğinden dolayı bu isteklerini yerine getirememektedir. İşte tamda bu nokta da devreye iş yeri açma kredisi girmektedir. Peki iş yeri açma kredisi nasıl alınır ve hangi kuruluştan almalıyız gibi birçok soru kafaları kurcalamaktadır.

Yeterli sermaye olanağına sahip olmadığınız durumlarda iş yeri açma fikrinden vazgeçilmektedir. İş kurmak için finans desteği olmadığından dolayı bu arzuyu gerçekleştirmek oldukça zorlaşıyor. Girişimcilerin iş yeri kurma hayallerini gerçekleştirmeleri için bir finans desteğine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu destek büyük bankalar ve devlet tarafından iş yeri açma kredisi olarak girişimcilere destek olmak amaçlı verilmektedir.

Kendi iş yerini kurma hayali bu destek kredileri ile artık daha kolay hayata geçirilecektir. İş kredisi imkanı ile açacağınız iş yeriniz de hayalini kurduğunuz gibi kazandıran işler yapabileceksiniz. Kişilerin iş yeri açmaları için birçok destek sağlayan bankalar birbirinden farklı koşullar da kredi imkanı sağlamaktadır.

İş yeri açmak için banka ve finans kredileri

Ülkemizde birçok banka ve finans kuruluşları iş yeri açmak için kredi imkanları sağlamaktadır. Bunun yanı sıra gümrük ve ticaret bakanlığı tarafından iş kurmak isteyen girişimcilere iş yeri açabilmeniz için kredi imkanları sağlamaktadırlar. Esnaf kefalet, kooperatifler, kamu kuruluşları, kosgeb ve bankalar gibi finans desteği veren tüm yerler iş kurma kredisi vermektedirler.

İş yeri açmak için devlet destekli krediler

İş yeri açmak için devlet destekli kredi alabilirsiniz. Bunun için KOSGEB kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Devlet iş yeri açma kredisi sağlarken bazı mevzuatlar hazırlamaktadır. Ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek iş kurma planı olan kişilerin kredi başvurularına öncelik tanınmaktadır. Eğer sizinde iyi bir iş planınız varsa ve bu işle son derece iyi kazançlar elde edebilecekseniz iş hakkında proje hazırlayarak gerek kosgeb, gerekse bebka yada devlet bankaları tarafından projenizi sunabilir ve proje onaylanırsa devlet destekli kredinizi alabilirsiniz.

İş yeri açmak için kredi veren bankalar

Kuracağınız iş size iyi paralar kazandıracağına inanıyorsanız, ve bunun için bir iş yeri kurma fikriniz varsa tek eksiğiniz sermaye ve finans desteğidir. Ülkemizde neredeyse tüm bankalar iş yeri kurmak isteyen girişimcilere iş yeri kredisi adı altında kredi desteği vermektedir. Kredi alırken bankaların en çok titizlikle üzerinde durdukları konulardan biriside iş yeri açacak kişinin iyi bir iş modeli olmadan, hiçbir ipotek, teminat göstermeden ve geliri olmadan iş yeri açma kredisi istemesidir. Böyle durumlarda bankalarda kredi vermekten uzak dururlar. Eğer sizinde bu şekilde bir sorununuz varsa bankalara giderek iş yeri kredisi alacağım diye hiç umutlanmayın sonuç olumsuz olacaktır.

İş yeri açma kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Öncelikle yerel bankalar tercih edilmelidir. Unutmayın ki yerel bankalar her daim daha düşük faiz oranlı kredi imkânı sağlamaktadır.
  • Kredi alınabilecek tüm bankalar dolaşılmalıdır. En düşün faiz oranı ile kredi veren banka tercih edilmelidir.
  • Bankaların mevzuatları ve ödeme için geri dönüş yöntemleri dikkate alınmalıdır. İş kredisi iş kurma evresinde büyük kolaylık sağlar ancak geri ödeme konusunda kişileri zorlayabilmektedir.
  • Devletin verdiği krediler ve bazı kuruluşların destek ve teşvik için verdiği krediler araştırılmalı mümkün olduğunca bu krediler tercih edilmelidir.
  • Tek bir bankadan kredi almayı tercih edin. Birçok bankadan alacağınız kredi sizi zora sokabilir. Bu neden ile borcunuz tek bir bankaya olsun.
  • Ödeme yapılandırmasını dikkatli hesaplayın. Özellikle aylık gelirinizi iyi hesaplayın. Açacağınız iş yeri için ilk aylarda sıkıntı çekeceğinizi göz ardı etmeyin. Bu yüzden ödeme sıkıntısı yaşamamak için kredi taksitlerinizi iyi düzenleyin.
  • Kredinizin faiz oranı ve ödeyeceğiniz tutarın iyi hesaplamaya özen gösterin.

Bir önceki konumuzda İş Kurmak İçin Devlet Kredisi Nasıl Alınır? başlığı adı altında yine iş yeri açma konusunda devlet destekli kredi imkanlarını sizler için araştırmıştık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ