İş Kurma Fikirleri

İş Yeri Açmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Krediler

Ticarete atılmak, ticari faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız ve bir iş yeri açmak istiyorsanız; devlet destekli kredilerden faydalanabilirsiniz. Devlet destekli krediler işletme sahibine ticari faaliyetlerde kullanmak üzere “0” (sıfır) faizli kredilerdir. Az bir birikimiz olsa bile devlet desteği ile dükkan açma isteğinize kavuşabilirsiniz. Kuru yemiş dükkanı, çiçek dükkanı, internet cafe, restaurant, pizza dükkanı, bijuteri dükkanı, hediyelik eşya dükkanı ve daha fazlasını devlet destekli hibe ve teşvik kredileri ile gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet destekli kredileri farklı kurumlar ve kuruluşlar vermektedir, bunlar;

  • KOSGEB
  • TKKD
  • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri
  • Ticaret Odası Kredileri
  • Devlet bankaları
  • Özel Banka ve Finansman Kuruluşları

Yukarıdaki kurum ve kuruluşlar iş yeri açmak, dükkan açmak ve girişimcilik faaliyetleri için çeşitli hibe, destek, teşvik kredileri ve faizsiz krediler sunmaktadırlar. Bunlar dışındaki kurumlar ve kuruluşlar için ayrı bir kategori açmak mümkün değildir. Önemli bir noktaya değinmekte fayda var, girişimciyi dolandırmaya yönelik olarak faaliyet gösteren firmalara dikkat etmekte fayda var. kredi almak istiyorsanız iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl olan 2016 yılında esnaf için en büyük destek halk bankası tarafından 30.000 TL hibe olarak yapılırken, 2017 yılında ise Sanayi Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ve devlet bankalarınca devlet destekli iş yeri açma kredilerinin ve teşvik paketlerinin devamı gelmeye devam edecektir.

İş Yeri Açmak İçin Devlet Desteği

Hayalinizdeki iş yerini kurmak istiyorsanız ve bu konuda biraz finansman desteğine ihtiyacınız varsa devlet destekleme kredileri, teşvik kredileri, hibeleri size yarımcı olacaktır.

Devlet Destekleme Kredisi Alma Şartları?

Devlet kurumları ve kuruluşları tarafından iş kurmak, dükkan açmak, iş yerini büyütmek, yeni bir iş yeri açmak, bayilik açmak, iş yerinde tadilat ve yenileme işlemleri yapmak isteyen işletmeler için farklı seçeneklerde kredi paketleri bulunmaktadır. Krediler ne kadar kulağa hoş gelse de teşvik alacağım diye de iş yeri açmak iflas etmenize sebep olabilir.

İş Kurmak İçin KOSGEB Hibe ve Devlet Destekli Teşvik Kredileri

KOSGEB iş yeri açmak isteyen girişimcilere, işini büyütmek isteyen dükkan sahiplerine genel destek programı ve yapacağı sektöre bağlı olarak çeşitli hibe ve teşvik kredileri sunmaktadır. KOSGEB tarafından devletten iş kurma kredisi başvurusu yapmak isteyenlere 50.000 TL hibe ve 100.000 TL faizsiz devlet kredisi verilmektedir.

TKKD (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Devlet Destekli Hibe ve Teşvik Kredileri

TKKD tarafından genellikle tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren işletmelere krediler verilmektedir. Eğer bu alanda bir ticari faaliyette bulunuyorsanı ya da bulunmayı düşünüyorsanız, TKKD’nin resmi sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi İş Kurma Kredisi

Esnaflar odasına kayıtlı iseniz, kooperatifler tarafından verilen devlet destekleme kredilerine başvurabilir ve devlet destekli kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredi ve destek paketlerinden faydalanmak için kooperatif tarafından istenen belgeler ile kooperatife başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kooperatifler krediler için kefil isteyebilir.

Devlet Bankaları Tarafından Verilen İş Kurma Kredileri

Vakıf bank ve Halk bankası iş kurmak isteyenlere çeşitli kredi ve destek paketleri sunmaktadır. Bu kredilerden esnaf, kobi kredisi, ticari krediler sınıflandırmasında yer alırken; KOSGEB destekli devlet kredileri de farklı bir sınıflandırmada yer almaktadır.

Özel bankalar Aracılığı İle Destek Kredileri

TEB, İş bankası, Akbank, Odeabank, ING bank, HSCB, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası gibi bankalar iş yeri açmak isteyenlere düşük fazili krediler sunmaktadırlar. İster küçük bir işletme olun ya da orta ölçekli bir işletmeye sahip olun devlet destekli krediler ile işletmeniz bir kat daha büyüyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ