İş Kurma Fikirleri

Kırtasiye Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kırtasiye dükkanı açmak

Kırtasiye dükkanı açmak isteyen girişimcilerimiz, öncelikle bir kırtasiye dükkanının, ne gibi malzemelere ev sahipliği, yaptığını bilmesi şarttır. Bu malzemelere örnek verecek olursak; kalemler, defterler, renkli kağıtlar ve not defteri tarzındaki ürünlerdir. Girişimci kişinin, bu tarz ürünlerin bir tanesini bile kırtasiye dükkanında bulundurmaması, o girişimcinin ticaretine, zarar verecektir.

Girişimcilerimizin hedeflerinden birisi olan kırtasiye dükkanı, günümüzde hala aynı sıcaklıkla ilgi görmektedir. Ancak girişimci kişinin kırtasiye dükkanını açarken; belli bir planlama, ciddi bir araştırma ve eksiksiz bir hazırlık yapması gerekmektedir. Bu iş kurma fikrinde hedef sahibi olan girişimci kişinin, illa ki büyük ve tanınmış bir alışveriş merkezinin, içinde yer alması şart değildir. Ancak girişimci kişinin, belli bir müşteri kitlesine sahip olması için kırtasiye dükkanının, fark edilebilir bir potansiyelde olması da kurucunun ticareti için önem arz etmektedir.

Kırtasiye dükkanı nasıl açılır?

Kırtasiye dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir? Sorusunu yanıtlamadan önce  girişimcilerimize, “Kırtasiye dükkanı nasıl açılır?” onun hakkında bilgi aktarımı yapmak istiyorum. Çünkü kırtasiye dükkanı açmayı hedefleyen birçok girişimcimiz, bu olasılığı gözardı ettiği için maddi kayıplar yaşayıp, hüsrana uğramaktadır. Kırtasiye dükkanı açmak isteyen girişimci kişi farkın-dalık yaratmalıdır. Nasıl mı?

Öncelikle bulunduğu bölgenin çevresindeki rekabeti, araştırmalı ve bu rekabeti kesinlikle hafife almamalıdır. Yaptığı araştırma esnasında, diğer kırtasiye dükkanlarının hangi tarz kırtasiye malzemelerini tercih ettiklerini, gözlemlemeli ve o gözleme göre kendisine ürün hazırlık listesi düzenlemelidir. Ancak girişimcinin, o bölgedeki kırtasiye dükkanları ile rekabete girebilmesi için kedisine hazırladığı o listenin, diğer kırtasiye dükkanların kinden, farklı olması gerekmektedir.

Örneğin; girişimci kişinin bulunduğu çevredeki diğer kırtasiyeler; üzerinde tebrikler yazan bir kart satışa sunuyorsa, siz farkın-dalık yaratarak o kartların üzerine, daha değişik tarzda yazılar ilave etmelisiniz. Bu tarz farkındalıklar ise o girişimciye belli bir müşteri kitlesi, oluşturmaktadır. Eğer, diğer kırtasiye dükkanları kurumsal kimlik çalışmaları, yapmıyorlar ise siz birlikte çalışabileceğiniz, bir hattat bulabilirsiniz. Tabi bu durum sizin açınızdan, iyi bir seçenek olabilir.

Girişimcinin, kırtasiye dükkanı açmak için ilk olarak başlangıç sermayesini bulması, önem arz etmektedir. Ayrıca kırtasiye dükkanının kurucusu, asgari düzeyde mülk sahibine, bir kaç aylık kira ile depozito vermesi gerekecektir. Girişimci kişi kira sözleşmesini imzalarken, sözleşmenin gereği olan kira bedelini, ödemeyi taahhüt etmiş olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra kurucunun, kamu hizmetleri ve park alanı içinde ek ücret, ödemesi mümkündür. Kurucu şahsın, envanter alımı, satışlar, vergi borçları ve diğer bütün ödemeler için çekilen, çeklerin takip edilmesinde de finans yönetim sistemini, uygulaması gerekmektedir. Aynı zamanda şahsın, bütün bunlarla beraber kredi kartı işlemleri için ekipmanlar ile yazar kasalara da ihtiyacı, olacaktır.

Toptancı satıcılarınızı  belirleyin. Kırtasiye dükkanınız için gerekli tüm malzemelerinizi toptan temin edin. Tabi bu alışverişinizde, toptancınız ile yaptığınız tüm anlaşma koşullarını ve sevkıyat masraflarını da özenle takip etmelisiniz. Ayrıca toptan yaptığınız bütün alışverişlerinizde, bulunduğunuz ekonomik konumu da göz önünde bulundurmanız, yine sizin avantajınıza olacaktır.

Son olarak kırtasiye dükkanınız için bir açılış planı, yapmalısınız. Planladığınız bu açılışın, en göze şekilde yapmanız, kırtasiye dükkanınız için önem, arz etmektedir. Çünkü en iyi ve en gözde reklamlar, açılış törenlerinde yapılmaktadır. Bu yüzden sizlerde kırtasiye dükkanınızın açılışını, özenle planlamalı ve sunmalısınız. Peki, bir kırtasiye dükkanının, açılışı nasıl olmalıdır?

Kırtasiye dükkanının açılışı

 • Çocuklara hitap edecek, yüz boyama etiketleri düzenleyin ve çocukların fotoğraflarını çekip, ailelerine tatlı bir anı olarak e-mail adresinizden gönderin.
 • Belli bir müşteri kitlesi oluşturmak için kampanyalarınızı, özel olarak, e-mail adreslerine iletin.
 • Kırtasiye dükkanınız da bulunan bazı ürünlerin üzerine, logonuzu ve dükkanınızın ismini bastırın. Daha sonra da onlar,ı promosyon olarak dağıtın.
 • Bazı özel günlerde çekiliş düzenleyin ve çekilişi kazanan müşterinize, dükkanınız’dan bazı hediyeler verin. Örneğin; kalem, defter ve renkli kağıt gibi…

Kırtasiye dükkanı açmak için gerekli belgeler

 1. İtfaiye raporu için itfaiye daire başkanlığına başvuru yapması,
 2. İşletme ruhsatı ile izin alması,
 3. Çevre Temizlik Vergi borcu yoktur yazısını alması,
 4. İlan reklam kaydı ve iş yeri adresi yazısını alması,
 5. Kira sözleşme belgesini temin etmesi,
 6. Şahıs kişi ise esnaf kaydı alması,
 7. Sanatkar kişi ise sicil kaydı alması,
 8. Mesleki faaliyet belgesi ya da Ticaret Odası kayıt sureti alması,
 9. Kişi eğer kırtasiye dükkanını üzerine alacak ise bir adet fotoğraf temin etmesi,
 10. Kurucu kişi şayet Ticaret Odasına kayıtlı değilse, M.E.B’dan almış olduğu ustalık belgesi,
 11. Kurucunun vergi levhası alabilmesi için vergi dairelerine başvuru, yapması gerekmektedir.

Yukarıdaki bu belgeler, yönetmenliğin şart koştuğu ve kırtasiye kurucusunun da alması gereken belgelerdir. Ayrıca bu belgeler, kurucunun alış verişinde de önem, arz etmektedir. Nasıl mı? Kurucu toptancılar ile anlaşma yaparken, bazı toptancılar belgeleri görmek isteyebilir.

UYARI: Kırtasiye kurucusu, vergilerini ve diğer borçlarının ödeme takibini, düzenli olarak yapmalıdır.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ