İş Kurma Fikirleri

Kırtasiye Dükkanı Açmak İçin Gerekli Sermaye

Kırtasiye dükkanı açmak

Kırtasiye dükkanı açmak, birçok girişimci bireylerin gündemini kapsayan iş fikirleri arsında yerini almıştır. Ancak girişimci kişinin, kırtasiye dükkanını eksiksiz açması ve yönetime sunması için öncelikle kusursuz bir iş planı, hazırlaması gerekmektedir. Girişimci kişinin yaptığı bu iş planlamasında; kırtasiye dükkanının konumunu, o dükkan da satılacak ürünlerin kalitesini ve en önemlisi ise kırtasiye dükkanının kanunlara uygun bir şekilde düzenlenmesini de yaptığı bu iş planlamasına, dahil etmesidir. Peki, girişimci kişi bütün bu iş planlamalarını neye göre yapmalıdır? Ya da şöyle sorayım. Girişimci kişi, açacağı kırtasiye dükkanı için yaptığı bu iş planlamasını, ne kadar sermayeye güvenerek yapmalıdır? Tabi bütün bu sorular ile beraber, siz girişimcilerimiz için önem arz eden ayrı bir husus daha var. Dilerseniz bu soruları yanıtlamadan önce, yaptığım araştırmalara dayanarak sizlere, bu konu hakkında detaylı bir anlatım, sunmak isterim. Ben bu önem arz eden konuyu, siz girişimcilerimiz için derledim ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım.

Kırtasiye dükkanının dekoru ve dizaynı nasıl olmalıdır?

Kırtasiye dükkanının dekorasyonu ve düzenlenmesi girişimci kişiye, diğer mağazalar gibi yüklü bir masraf listesi çıkartmaz. Çünkü kırtasiye dükkanında bulunması gereken en önemli malzemeler, ürünlerin tümünü muhafaza edebilecek raflar ve dolaplardır. Evet, sevgili girişimci dostum; kırtasiye dükkanının düzenlenmesi çok masraflı bir süreç değildir. Ancak kırtasiye dükkanının dekorasyonunu yaparken, edineceğin müşteri kitlesini de hesaba katman, hem kırtasiye dükkanının için hemde yapacağın ticaret için avantaj sağlayacaktır. Nasıl mı?

Müşterinin ilgisini çekebilecek bir dekorasyon planı yapıp, hayata geçirmelisin. Çünkü bu dekorasyon planı, müşteri kitlenin sayını artıracaktır. Bu yapacağınız dekorasyon planında, benim sizlere tavsiyem; kırtasiye dükkanındaki yeni ve farlı ürünlerinizi muhafaza edeceğiniz dolapların, cam olarak seçilmesidir. Sizlere, böyle bir tavsiyede bulmamda ki en önemli sebep, kırtasiye dükkanınızda ki ürünlerin müşterileriniz ilgisini çekebilecek bir pozisyonda, dekore edilmesidir.

Bir önceki yazımın konusu olan, ‘kırtasiye dükkanı açmak için gerekli belgeler’ adlı anlatımımda da bahsettiğim gibi farklılık yaratın. Kırtasiye dükkanınızı kuracağınız o bölümün, çevresinde ki diğer kırtasiye dükkanlarından daha farlı tasarımlarda, bulunun. Bu size kayıp ettirmez. Tam aksine, daha çok kazandırır. Peki, girişimci kişinin; bir kırtasiye dükkanı açabilmesi için en az ne kadar sermayeye, ihtiyacı vardır? Ya da şöyle sorayım. Kırtasiye dükkanı açmak için gerekli sermaye ne kadardır?

Kırtasiye dükkanı açmak için gerekli sermaye

Sevgili girişimci dostum; kırtasiye dükkanı açmak için gerekli sermaye ne kadar olmalıdır? Sorunu, açıklığa kavuşturmak gerekirse, bu tamamen girişimci kişinin, yaptığı birikim ile doğru orantılıdır. Evet, görünürde kırtasiye dükkanında bulunması gereken malzemeler, oldukça ucuzdur. Bu sebepten de girişimcilerimiz de kırtasiye dükkanı açmak için çok az bir sermaye gerektirdiği, fikrini uyandırır. Ancak şunu bildirmeliyim ki kırtasiye malzemeleri ne kadar ucuz olursa olsun, çeşitlilik oldukça fazladır. İşte bu dururum da siz girişimcilerimizi sermaye konusunda, yanılgıya uğratmaktadır.

Eğer girişimci kişi, küçük bir kırtasiye dükkanı açmak istiyor ise o kırtasiye dükkanını açabilmesi için o girişimciye, en az 17.000 TL‘lik sermaye gerekmektedir. Ancak girişimci kişi; benim kırtasiye dükkanımda, kaliteli ürünler bulunsun ve çeşitliliği de çok fazla olsun diyorsa, o zaman da en az 55.000 TL‘lik sermayeye ihtiyacı vardır. Evet, yanlış duymadınız. 17.000 TL ile de 55.000 TL ile de kırtasiye dükkanı açmak mümkün. Nasıl mı?

Örneğin: Girişimci kişi, çeşitlilikten ve ürünlerin kalitesinden kırarak, az sermaye ile bir kırtasiye dükkanı açabilir. Ayrıca bulunduğu bölgenin, ekonomisi de bu gerekli sermayenin miktarı için büyük rol oynamaktadır. Örnek vermek gerekirse, şehir merkezinde açacağınız kırtasiye dükkanının, maliyeti ile bir kasaba da açacağınız kırtasiyenin maliyet oranı, birbirinden tamamen farklıdır.

UYARI: Kırtasiye dükkanı açmayı arzulayan girişimcilerimizin, toptan yaptıkları alışverişlerini düzenli olarak takip etmeleri, ekonomik açıdan önem arz etmektedir. Ayrıca kurucu şahsın, vergilerini ve diğer borçlarını da aksatmadan düzenli bir şekilde ödeme yapması, yine onun için avantaj sağlayan bir husustur.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ