İş Kurma Fikirleri

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nedir?

Herkes hayatında en az bir kez bankaya uğramıştır. Banka ile herkesin bir işi olmuştur. En basitinden telefon faturası, elektrik faturası yatırmak için bankaya uğramışlığımız vardır. İhtiyaçlar sınırsız olduğundan dolayı bazı ihtiyaçlarımızı karşılamak için krediler çekmek zorunda kalabiliyoruz. Bu durumda ise hangi bankadan kredi almamız gerekiyor bunu araştırmamız gerekiyor. Eğer bankayı da ayarladıysanız kredi çekebilirsiniz. Kredi çekeceksiniz ama şimdi de karşınıza kredi notu denen bir sistem çıktı.

Kredi notunun ne olduğunu bilmeniz için daha önce kredi çekmeniz veya kredi kartı kullanmanız gerekir. Kredi notu, bankaların ve finans şirketlerinin kredi verirken kullandığı bir yöntemdir. Bu ölçütü belirleyen etmenler ise kredi kartı kullanıp kullanmamanız, kullandığınız krediler, kredilerin zamanında ödenmesi, düzenli olarak hesaba para giriş çıkışı yapılması ve faturaların kredi çekileceği bankada bulunan hesaplardan ödenmesi gibi faktörler de etkilidir.

Kelime anlamı olarak kredi notu, banak ve finansal kuruluşların kredi alan bireylere kredi verirken kullandığı ekonomik dengeyi sağlayarak oraya çıkan ifadelerdir. Finans ve sektörler kredi notunu referans noktası olarak alırlar. Bankalar uzun zamandan beri kredi notunu kredi alan kişiler için seçici bir nokta olarak kullanmaktadırlar.

Kredi notunu etkileyen faktörler

Kredi notunun ne olduğunda kısaca bahsettik şimdi ise kredi notunu etkileyen faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: %30
  • Mevcut hesap ve borç  durumu: %25
  • Yeni kredi açılışları: %20
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15
  • Diğer faktörler: %10 %30 aşmamak

Neden kredi notu?

Kredi notunuza göre bankalar size özel risk raporları hazırlamaktadırlar. Risk raporları sizin çekeceğiniz kredi miktarına göre bankalara yardımcı olan bir sistemdir.Böylece bankalar size daha kolay kredi veya kredi kartı verebilmektedir. Böylece hem bankalar hemde siz zaman kaybından kurtulacaksınız. Bankalar da şüphe duymadan size istediğiniz krediyi verecektir. Risk raporları otomatik işler ve bütün bankalar birbirinden bu konularda bilgi sahibi olabilirler. Belli başlı kişileri hiç değerlendirmeye almazlar. Böylelikle hem zamandan hemde personel masraflarından tasarruf edilir.

Aşağıda bulunan tablodan tablodan Findeks ve bankaların kredi notu değerlendirme aralığını bulabilirsiniz. Bu verilen veriler farklı findeks kurumları arasında faklılık gösterebilir.

Kredi notu

Çok RiskliOrta RiskliAz RiskliİyiÇok İyi
1-699700-10991100-14991500-16991700-1900
Kredi notu ve kredilerle ilgili kredi tablosu

Tablodaki değerlendirmeye bakarsak banka en riskli grup olan 1-1099 arasında kredi notu bulunan gruba kredi vermeyebilir. Böylece zamandan tasarruf etmiş olur. Kredi notu sistemi 0 “sıfır” olan kişilerin bankalardan kredi  çekme olanağı bulunmamaktadır.

Ülkemizde kredi notu nasıl belirlenir?

Ülkemizde kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu’nun Findeks kurumunu kurması hayatımızda yer edinmiştir. en öenmli kredi notu kurumu Findekstir.

Bankaların kredi notu faklılık gösterebilir.

Finansal kuruluşlar için kredi notu ne kadar önemli olsa da her bankanın değerlendirmesi farklılık gösterebilir. Kredi kullanmak istediğiniz banka ile daha önce çalıştıysanız eğer kredi almanızda etkisi olacaktır. Daha önce çalışmadığınız bankalar ile kredi kullanmak istediğinizde sıkıntı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ