İş Kurma Fikirleri


Kreş Açmak İçin Devlet Desteği


Girişimcilerimizin çizdikleri yollardan biriside; kreş açma arzusudur. Bu yüzden de girişimcilerimiz tarafından en çok sorulan sorulardan biriside, “Kreş açmak için ne yapmam gerekiyor?” sorusu oluyor. Hatırlasanız bu sorunun cevabini bir önceki yazılarımda, sizlerle paylaştım. Bugün ise girişimcilerimizin merak konusu haline gelen, “Kreş açmak için devlet desteği” adlı, farklı bir konuya değineceğim. Anlatıma sunduğum; çocuklarla ilgili diğer iş fikirlerinden olan, “Kreş açmak için gerekli şartlar ve ana okulu açmak için gerekli belgeler.” adlı yazılarımdan sonra,  “Kreş açmak için devlet desteği” adlı anlatımımın yerinde bir karar, olacağına inanıyorum. Eğer, ciddi sermaye sahibi iseniz ve bu sermaye ile çocuklara okul açmak gibi bir arzunuz var ise bu anlatımı, sonuna kadar tüm detayları ile birlikte analiz etmenizi, tavsiye ederim.

Kreş açmak için devlet desteği;

 1. Yatırım teşvik uygulaması: Bu uygulamada; devlet size para desteği vermemektedir. Ancak yatırımınız esnasında meydana gelecek vergi alacaklarından vazgeçmeniz sureti ile yatırımlarınızı desteklemektedir.
 2. Hibe ya da faiz destekli kredi kullanımı: Eğer, yatırım teşvik belgesi alan bir yatırımcı iseniz; aynı yatırımın konusu ile ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşların hibe veya faiz destekli kredi desteklerinden yararlanmanız mümkün olmayacaktır.
 3. Yatırım harcamaları: Yatırım harcamalarınızın geçerliliğe alınabilmesi için aşağıdaki belirttiğim üç süreç içerisinde yapmanız; yerine getirilmesi gereken, yasal bir kuraldır.
 •  Teşvik belgesine müracaatınızı yaptıktan sonra bina ya da inşaat harcamalarınızı, gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer, teşvik belgesinin alımını yaptıysanız; makine ve teçhizat alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer, teşvik belgesine başvurmadan harcamalarda bulunduysanız; bu harcamalar yatırım teşvik belgesinin   dışında olduğu için değerlendirmeye alınamaz.

Kuracağım kreşte uygulanacak devlet desteğinin, avantajları nelerdir? İşte girişimcilerimiz için önem taşıyan o avantajlar sırasıyla şunlardır;

 1. KDV avantajı: Yaptığınız yatırım sayesinde, yurt içinde yapacağınız makine alımlarında KDV ödemezsiniz. Bu durum kurucu için büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü kurucunun faturaları KDV‘siz kesilmektedir.
 2. Gümrük avantajı: Kurucunun yaptığı o yatırım sayesinde, yurt dışına yapacağı bütün ithallerde ki o, ödemesi gereken, gümrük ödemelerinden muaf olması ile avantaj sağlar.
 3. Vergi indirim avantajı: Kurucu, gerçekleşen yatırımın %40‘ına ulaşana kadar, kurucunun; her yıl ödemesi gereken, gelir vergisini %80 indirimli öder ve bu %80 indirim, kurucu için reddedilemez bir avantaj sağlamaktadır.
 4. Sigorta pirim avantajı: Yatırım teşvik kampanyasına başvurusu onaylanmış, personel için işveren hissesi payı, olan 7 yıl boyunca yapılan yatırımın %35‘ine ulaşana kadar, hazineden karşılanmaktadır. Örneğin: yaptığınız yatırımı 1.000.000 TL farz edecek olursak; {1.000.000*0,35=350.000 TL} olmaktadır. Yani bu hesaplamamıza göre kişinin, yaptığı yatırımın %35’i 350.000 TL olmaktadır. Kişi bu miktara ulaşana kadar, personel SGK‘ları hazine tarafından, karşılanmaktadır.
 5. Arsa tahsisi avantajı: Kurucu kişinin, İl milli Emlak Müdürlüğüne başvuru yapma şartıyla beraber, arsa tahsisi desteğinden de yararlanması mümkündür.
 6. Faiz destek avantajı: Kurucunun yaptığı yatırım kapsamında kullanacağı kredilerde, faiz indirim desteklerinden de faydalanması, mümkündür.

Bütün bu olanaklar, girişimci bireylerimiz için önem arz etmektedir. Kuracakları kreş için bu olanakları göz ardı etmemeleri, girişimcilerimize büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ