İş Kurma Fikirleri


Kreş Açmak İçin Gerekli Şartlar


Kreş açmak;

Ailelerin, iş hayatına daha çok odaklanmalarından dolayı ülkemizdeki kreşe olan ihtiyacın da  gün geçtikçe, daha çok artış göstermesine sebep, olmaktadır. Çocuklarla vakit geçirmeyi, onlarla bir şeyler paylaşmayı ve en önemlisi ise onlara, değerli bilgiler vermeyi seviyorsanız eğer; kreş açma fikri, tamda size göre bir iş olanağı diyebilirim. Tabi bu iş olanağını değerlendirmeye alabilmeniz için öncelikle, “Özel kreş nasıl açılır?” onu bilmeniz gerekmektedir.

Özel kreş mi açmak istiyorsun? İşte yapman gerekenler;

 1. Özel kreş açmak istiyorsanız; yangın ve sağlık güvenliği için ilgili bazı kurumlardan bilgi almalısınız.  Ayrıca bunun yanında da öğretim kurumu yönetmenliğinin, belirttiği şartları yerine getirmelisiniz.
 2. Okul müfredat programları nasıl olur? Sorusunu eksiksiz bilmeli ve uygulamalısınız.
 3. Açacağınız kreşin vizyonunu ve misyonunu belirlemelisiniz.
 4. Kuracağınız o çocuk yuvası için amaçlar listesi hazırlamalısınız. Örnek vermek gerekirse; kaç öğretmenle çalışacağınızı, müfredat düzeyinizi ve kuracağınız o kreşin açılışı gibi…
 5. Kreşin açılışında basına haber vermelisiniz. Çünkü kurduğunuz kreşin reklamını ne kadar doğru  yaparsanız, o kreşi o kadar işler hale getirirsiniz. İşte bu yüzden de basına haber vermek yerinde bir hamle olacaktır.
 6. Planınızı sağlam yaparak, çocukların kayıt işlemlerini hangi düzeyde inceleyeceğin ize karar vermelisiniz.
 7. Sağlam bir avukat ile sağlam bir muhasebeci; kuracağınız kreş için çok önemli bir kilit, noktasıdır. Çünkü vergi işlemlerinizi ve diğer önem taşıyan yasal işlemlerinize yardımcı olacaklardır. Bu yüzden de kurucunun, zaman kayıp etmeden bir avukat ve bir muhasebeci ile anlaşması gerekmektedir.
 8. Hangi bölümler için eleman alacağınızı, kaç kişi ile çalışacağınızı ve bu edineceğiniz personellerin ilanlarını, nerelere vereceğinizi belirlemelisiniz.
 9. Tahminince planladığınız çocuk ve personel sayısına göre kuracağınız kreşe, yer bulmalısınız.
 10. Kreşin reklamını yapın. Ancak bu reklamda; kuracağınız kreşin izi doğru, tanıtmalısınız. Bu tanıtıma öncelikle; aile grupları, okullar ve halk merkezlerinden başlamalısınız. Bu merkezlere sunumları; en doğru ve en açıklayıcı bir anlatımla, tanıttıktan sonra, daha geniş kitlelere nüfus edebilmeniz için İnternet sitelerini de yaptığınız tanıtıma, aracı etmelisiniz.
 11. Çizdiğiniz projenin gerçekleşmesi adına; yaklaşık bir senelik öğrenci kayıt işlemlerine, başlamalısınız.
 12. Kuracağınız kreşin açılışına, bir ay kala bütün eksikleri bitirmiş bir şekilde, açılış tarihine hazır olmalısınız.

Bütün bu hazırlık evrelerini düzenlemiş olmanız, sizce kreşi açmanız için yeterli bir hamle midir? Tabi ki hayır! Her iş kurma planında olduğu gibi kreş açma fikrinin de meydana getirdiği, bazı şartlar bulunmaktadır ve kurucunun da bu koşulları, dikkate alması ve uygulamaya sürmesi, esas kılınmıştır. Kreş açmak mı istiyorsun? O halde öncelik olarak yapman gereken; “Kreş açmak için gerekli şartlar nelerdir?” sorusunun yanıtını, hazmetmiş olman gerekmektedir. Peki, kreş açman için gerekli o şartlar nelerdir?

Kreş açabilmeniz için gerekli şartlara gelecek olursak; işte o şartlar, sırasıyla şunlardır;

 • Kuracağınız kreş, en az 200 metrekare olmalı,
 • Bahçesi bulunmalı ve bu bahçenin kapasitesi, her öğrenciye 1,5 metre düşebilecek şekilde olmalı,
 • 40 metrekarelik bir sınıfta ki öğrenci sayısı 16-18 arası değişmelidir Ancak bu orandan daha fazla olmamalı,
 • Her sınıf da öğretmenin dışında en az bir yardımcı öğretmen daha bulunmalı,
 • Sağlık, temizlik görevlilerinin bulunması,
 • Olası tehlikelere karşı, güvenliğin sağlanmasıdır.

Tabi kurucu, bu kreş açma şartlarını yerine getire bilmesi için, yetkili kurumların verdiği gerekli belgelere, sahip olması gerekmektedir. Ancak bu belgeler, ana okulu açmak için gerekli belgeler ile bire bir aynı potansiyeldedir. Hatırlarsanız bir önceki yazımda sizlere; “Anaokulu açmak için gerekli belgeler” adlı makalemi, sundum. Kreş açmanız için gerekli belgeleri öğrenmek, isterseniz eğer, buradan; “Anaokulu açmak için gerekli belgeler” adlı makalemi okuyabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ