İş Kurma Fikirleri

Kurbağa Çiftliği Nasıl Kurulur?

Kurbağa çiftliği, nasıl kurulur? Sorusunu soran birçok meraklı girişimcinin, takıldığı diğer bir soru ise Kurbağa yetiştiriciliği yapmanın şartları nelerdir?” oluyor. Girişimcilerimizin buna benzer birçok soruları oluyor. Bütün bu soruları çözüme ulaştırmak adına bugün sizlere, kurbağa yetiştiriciliğinden bahsedeceğim.

Kurbağa yetiştiriciliği;

Dünya genelinde, kurbağa yetiştiriciliğinin teknik olarak yapılması mümkündür. Hatta gelişmiş birçok ülkede kurbağa yetiştiriciliği, ilk sıradadır. Ayrıca bu ülkelerde, kurbağa üzerinde birçok arayış yapılarak, yeni keşiflerde yapılmaktadır. Yani kurbağalar, bu keşif esnasında laboratuvar  ortamlarında da kullanılmaktadır. Bu ortamlara  hazırlanan kurbağalar, özel bir amaç için yetiştirilirler. Bu yüzden de ekonomik acıdan oldukça pahalıdır. Ayrıca dış ülkelerde, kurbağalar lüks gıda olarak da tanımlanmaktadır. Bu yüzden birçok ülkede kurbağalar, ABD’ye lüks gıda diye pazarlanmaktadır. Kurbağa yetiştiriciliği ile ilgili yapılan araştırmalara göre, arıtma sisteminin kurulu olduğu, kontrollü yapay havuzlarda gerçekleştirilmektedir.

Kurbağa çiftliği kurmanın, gerekçeleri nelerdir?

Kurbağa çiftliğinin kalitesini, kurbağa yetiştiricisi belirler. Nasıl mı? Bilindiği gibi kurbağanın birçok cinsi bulunmaktadır. Bu alanla ilgilenen kişinin başarı elde edebilmesi için kurbağaları yakından tanımalıdır. Çünkü kişi kurbağa çiftliği açtığında kurbağaların doğal yaşayabilecekleri ortamı iyi belirlemesi gerekmektedir. Aksi taktirde kişi üretim yapmak yerine, tüketim yapar ve bu durum karşısında da ciddi maddi zarara uğrar. Çünkü bu kurbağa cinslerinin, hepsinin aynı ortamda yaşaması mümkün değildir. İşte bu yüzden, kurbağa yetiştiricinin, hangi cins kurbağanın hangi ortamı tercih ettiğini bilmesi şarttır. Kurbağa çiftliği nasıl kurulur? Sorusuna aradığımız cevaplardan en önemlisi, çiftlik kurmak isteyen kişinin kurbağa cinsini ayırt etmesinden geçer. Bu tartışılmaz önemli bir konu olduğu için üzerinde fazla durdum. Ancak kişinin kurbağa çiftliği kurabilmesi için bilinçli bir şekilde benimsemesi gereken bazı şartlar vardır.

İşte o uygulanması gereken şartlardan bazıları sırasıyla şunlardır;

  1. Yetiştiricinin cins ayrımı yapması,
  2. yetiştiricinin bu cinslerin hangisinin hangi koşula uygun olduğunu bilmesi,
  3. yetiştiricinin ayırımını yaptığı kurbağa cinslerinin, istediği koşulu sağlaması,
  4. Bazı deneyler için kullanılan kurbağalarda ciddi zehir bulunduğundan yetiştiricinin, o kurbağalara karşı tedbirli bir ortam hazırlamasıdır.

Bütün bu saydıklarımı kurbağa çiftliği kurmak isteyen kişilerin, bilmesi ve uygulaması şarttır. Maddelerde de bahsettiğim gibi kurbağaların zehirli cinsleri de bulunmaktadır. Bu cinsler genellikle, deney ve laboratuvar ortamlarında kullanılmaktadır. Bu yüzdende bu konuyla ilgili olan bireyler, özel eğitilerek, bu kurbağa cinsinin yetiştiriciliğini yapmaktadırlar. Alan yöneticilerinin kurbağa yetiştiricilerine, önde gelen önerilerinden biriside, bu zehirli kurbağa yetiştiriciliğine eğitim almadan yapmamalarıdır. Çünkü yetiştiricinin herhangi bir bilinçsiz davranışı ya da uygulamasıyla o kurbağa cinsinin zehrinin, etkisinde kalabilir ve o kişinin hayati risk yaşaması muhtemeldir.

Peki, yetiştirici kurbağa yetiştirirken, nelere dikkat etmelidir?

  • İklim seçeneğine,
  • Suyun kalitesine,
  • Suyun miktarına,
  • Larva yetiştirme işlemlerinin gerekçelerine, dikkat etmesi gerekmektedir.

Kurbağa yetiştirmek isteyen meraklı girişimcilerin, bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapması ile beraber ciddi bir tecrübeye ihtiyacı vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ