İş Kurma Fikirleri


Kurbağa Yetiştiriciliğine Teşvik


Kurbağa sektörüne, halkımızın bakış bakış acısı;

Kurbağa çiftliğinin karı nedir? Kurbağa yetiştiriciliği neden önemlidir? Kurbağa yetiştirmedeki amaç nedir? Bu sorular ülkemizde halk tarafından tartışılan sorulardandır. Kimi kesim dini olarak kabul görmezken, kimiside iğrendiği için bu sektöre sıcak bakmamaktadır. Ancak bütün bunların yanında bu gibi sektörlerle ilgilenen bir çok girişimcinin, ilgi duyduğu iş kurma fikirlerinden biriside kurbağa yetiştiriciliğidir. Halkın birçoğunun kabullenemediği ve hakkında net bilgiler edinemediği birçok soru, işte buradan doğuyor. Aslında bir çoğuda bu yaptıkları olumsuz eleştirilerde, haksız sayılmaz. Çünkü ülkemizde, kurbağa yetiştiriciliği ile ilgili net ve doğru bilgi bulmak, oldukça zor bir olanaktır. Bu yüzden de halkı bu sektörden iten beli belirsizlikler, doğuyor. Çünkü halk aradığı soruların cevabını bulamıyor. Ben bugün halk arasında çoğunlukla tartışılan soruları, derledim ve o soruların cevaplarını sizler için araştırdım. Bu araştırmam sonucunda edindiğim bilgileri, tarafsız bir şekilde sizlere sunacağım. Ancak sizlere yaptığım bu anlatımdan sonra, eleştirileriniz daha tutarlı olacağından eminim. Çünkü anlatacağım içeriği, net ve düşündürücü cümleler ile açıklığa kavuşturacağım.  O halde dilerseniz, halkın sorduğu ve sıklıkla tartıştığı, o sorulardan başlayalım.

Kurbağa yetiştiriciliği sektörüne karşı, cevap aranan o sorular;

  1. Kurbağalar ne için kullanılır? (Kurbağaların getirisi nedir?) Dış ülkelerde oldukça pahalı bir gıdadır. Gerek gıda olarak sofralarda, gerek bilim için deneylerde kullanılmak için alınmaktadır. alınır
  2. Kurbağalar, nerelere pazarlanır?Kurbağalar, kurbağa yetiştiricileri tarafından çoğaltılarak, dış ülkelere pazarlanır.
  3. Kurbağa yetiştiricilerinin pazarlamadaki maddi kazancı, ne kadardır?Dış ülkelerde sevilen bir besin olduğu için oldukça pahalıdır ve bu pahalılığın yanında da alımı da fazladır. Örneğin; porsiyonu 35-40 avro arasında sunulmaktadır.
  4. Kurbağa yetiştiriciliği dini olarak bize uyar mı?Kurbağayı sofralarda kullanmak İslamiyete, yakışmaz. Ancak yetiştirip ekonomik acıdan kar etmek, dini olarak tartışılması gereken ayrı bir konudur.
  5. Kurbağa yetiştirmek herkesin yapabileceği bir iş imkanı mıdır?Kurbağa yetiştirmek oldukça zor ve masraflı bir iştir. Bu yüzden her kesim tarafından tercih edilmemektedir. Ancak kurbağa yetiştiricilerin kazancı, tartışılmasız aylık çok iyi bir miktardadır.

Yukarıda kurbağa yetiştiriciliği ile ilgili sıklıkla tartışılan bazı soruların cevabını, tarafsız ve net bir anlatımla sizlere sundum. Şimdi dilerseniz, sizlere, “Neden ülkemizde kurbağa yetiştiriciliği yapılmalıdır?” ondan bahsedeyim.


Ülkemizde kurbağa yetiştiriciliği niçin yapılmalıdır?

Sizlere, kurbağa yetiştiriciliğine teşvik başlığı altında, halkın endişelerinden ve cevap bulamadıkları sorulardan bahsettim. Ama bahsederken özelikle “tarafsız” olduğumdan da söz ettim. Şimdi ise “taraflı ve kendi özgün eleştirilerimle,” ülkemiz için kurbağa yetiştirmek neden önemlidir? Sorusunu sizler ve ülkemizin ekonomisi için açıklığa kavuşturacağım. Şundan eminim ki sonuna kadar okuduğunuzda, bana hak vereceksiniz.

Ülkemizdeki kurbağa yetiştiriciliğini, ülkemizin genel ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak açıklayacak olursak; bu sektör ülkemizin ekonomik acıdan gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Nasıl mı? Biz nasıl dış ülkelerden, ananas ve avokado gibi ürünleri temin ediyorsak, dış ülkelerde  aynı sistem ile kendi ihtiyaçlarını ticari usullerle doğrultusunda, gidebilmektedirler. Tabi bu ticaretin geçtiği ülkeler, ihtiyaçlarını gidermenin yanında ekonomik olarak da güç biriktirmektedir. Türkiye bu ülkeler arasında neden olmasın? Bu ticari avantajı, neden değerlendirmesin? Peki, ülkeler arasında gerçekleşen bu ticareti, hiç düşündünüz mü? Evet, itiraf etmeliyim ki kurbağa yetiştiriciliği, kulağa pek hoş gelmiyor. Ancak bu olgu, kurbağa sektörünü karalamak ya da o sektöre çirkin hitaplarda bulunmak için yeterli bir bahane değildir. Hem halk dilinden, hem ekonomi dilinden konuşarak bugün sizlere, kurbağa yetiştiriciliği hakkında birçok bilgi sundum. Bu anlatımı kesinlikle eleştirileri durdurmak adına yapmadım. Eleştirileriniz, her zaman ve her daim özgürdür. Bu anlatımı, kurbağa yetiştiriciliği yapmak isteyen, ancak aklındaki sorulardan kurtulamayıp, pes eden girişimci ve eleştiri sever dostlarım için yaptım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ