İş Kurma Fikirleri

Matematik Özel Ders

Eğitimci bireylerimizin de acıkça gördükleri bir gerçek var ki oda, ülkemizde öğrencilerimizin bir çoğunun matematikte, ciddi sorunlar yaşamasıdır. Ebeveynler ve bazı eğitmenler bu sorunu en aza indirmek için çareyi matematik özel ders fikrinde aramaktadırlar. Bu düşünce sistemini, yanlış gören bireylerimiz olsa da onaylayan taraf ağır basmaktadır. Tabi durum böyle olunca birçok eğitim sistemi, harekete geçerek, bire bir özel dersi desteklediler.

Matematikte, yorum yeteneği ve işlem yeteneği, en temel iki unsurdur. Bu yetenekleri öğrenciye aktarmakta, bire bir ders, daha kolay ve anlaşılır kılar. Matematik özel ders işte bu yüzden ağırlıkla tercih edilmektedir. Sıklıkla karşılaştığım bir sorunda, öğrencilerin matematikten, hiç denemeden korkmasıdır. Yine sıklıkla karşılaştığım diğer olgu ise öğrencilerimizin matematik çözmeyi öğrendiğinde, bırakamamasıdır. Nedendir bilinmez ama genel anlamda öğrenciler matematiğe karşı, büyük bir ön yargı besliyorlar. Bu ön yargının sebebi başarısız olma korkusudur. İşte matematik özel ders veren eğitmenin, öğrenciyi fetih etmesi için yıkması gereken ilk sur, öğrencideki ön yargıdır. Matematik özel ders vermek ciddi bilgi birikimi ve problem çözümü için önemli detayları bilmek gerektirir.

Matematik özel ders ücretleri ne kadardır;

Matematik alanında çok iyi gelişmiş kitle az olduğundan dolayı, saat başı olan ücret de ona göre şekillenir. Kişinin verdiği eğitim karşısında aldığı ücret, verdiği eğitimin kalitesinden geçer. Bu sistemde ilerleyen, saat başı ücretleri hesaplayacak olursak eğer;

  1. Alanında profesyonel: Kişi gerçekten alanında çok iyiyse ve bu alanda üniversite bitirmiş ve işi ofis hayatına dökmüş ise saat başı aldığı ücret; 250-350 arası değişmektedir.
  2. Bilindik matematik öğretmeni: Eğer matematik özel ders ile ilgileniyorsa, kişi başına saatte aldığı ücret; 60-120 arası değişiklik göstermektedir.
  3. Üniversite öğrencisi: Matematik özel dersle ilgili arkadaş, eğer bir üniversite öğrencisi ise kişi başına saatte aldığı ücret; 30-70 arası değişiklik göstermektedir.

Matematik grup form atındaki özel ders sistemi;

Gruplar halinde alınan özel ders, bire bir dersten oldukça farklıdır. Verim tabi ki sağlanır. Bu gruplar 3-6 arası değişmektedir. Ayrıca bu sistem, bire bir dersten daha çok tercih edilmektedir. Çünkü Grup dersleri fiyat olarak ta toplumumuza daha yakındır.

Matematik grup özel ders ücretleri;

  1. Alanında profesyonel: 100-150
  2. Bilindik matematik öğretmeni: 55-75
  3. Üniversite öğrencisi: 25-55

Grup özel ders imkanı sağlayan kesimler, öğrencileri küçük topluluklara bölerek ders anlatmaktadırlar. Tabi ücret de ona göre şekillenir. Matematik özel ders mi vermek istiyorsun? Öğrencinin ön yargısını yıkma yeteneğine sahip olman gerekmektedir. Özel ders de öğrencinin daha çok verim almasındaki en önemli sebep, öğretmenin öğrenciyi anlamasından geçer.

Matematik özel ders vermek isteyen bireylere, tavsiyeler;

  • Matematiği sevdiren, etkinliklerin düzenlenmesi,
  • Matematiğin önemli noktalarını, öğrencilere benimsetilmesi,
  • Matematiği, zevkli ve eğlenceli kılmak,
  • Öğrenciye, matematikte başarılı olduğunu hissettirmek, yani öğrenciye başaramayacağına inandığını, ona başartmaktır. Çünkü öğrenci başarının tadına varınca ders çalışmaktan mutluluk duyar.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ