İş Kurma Fikirleri

Medikal Dükkanı Açmak İçin Gerekli Şartlar

Medikal dükkanı açmak için gerekli şartlar

Ticaret bildiğiniz gibi para kazanmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Ayrıca iş kurmak isteyen girişimciler için vazgeçilmez yöntemlerdendir. Ancak ticaretten para kazanmak için mantık son derece gereklidir. Yani siz tutup süpermarketin yanına bakkal açarsanız batmama gibi bir ihtimaliniz söz konusu bile değildir. Bu nedenle arz talep dengesini gözeterek yatırım yapmak oldukça önemlidir.

Son zamanların en gözde işlerinden bir tanesi de medikal market olmaktadır. Sağlık sektörü bildiğiniz gibi en önemli sektörlerdendir ve her zaman en hareketli sektörler arasında da olmuştur. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen girişimcilere medikal market açmalarını tavsiye edebiliriz. Fakat bu konuda dikkat edilecek bir husus marketin açıldığı konumdur. Yani arz talep ilişkisi gözetilerek ihtiyaç olan bir konuma açılmalıdır.

Medikal ürün temini

İhtiyaç olan bir beldeye ya da şehirde bir bölgeye medikal dükkanı açarsanız batma ihtimali çok azdır. Bu nedenle çevresinde medikal market olmayan hastanelerin yanlarını tercih edebilirsiniz. Sonrasında medikal market için gerekli izinleri almalısınız. Maliye ve vergi dairelerinden gerekli evrakları temin ettikten sonra medikal ürünleri temin etmelisiniz. Birçok toptancı bu işle meşgul olmaktadır. Bu şekilde sizlerde ürünü uygun fiyatlara temin edebilirsiniz ve satışını yapabilirsiniz.

Bu işin en önemli avantajlarından bir tanesi de medikal ürünlerin son kullanma tarihlerinin çok uzun süreli olmasıdır. Bu şekilde ürünlerin elinizde kalma ihtimali minimize edilecektir.

Medikal ürün satışı nasıl yapılır?

Öncelikli olarak medikal malzeme satışı için kendinize bir ürün pazarı belirlemelisiniz. Örnek olarak evde sağlık bakımı yapan kişiler, diş hekimleri, hemşireler ya da bakım evleri gibi ürün satacağınız alanı seçmelisiniz. Sonrasında ise sağlık bakanlığına başvurarak medikal ürün satışı için gerekli olan eğitimleri ve sertifikaları almalısınız. Ayrıca bazı ürünlerin satış için lisanslı olması gerekir. Bu nedenle medikal ürün satışı için eğer şart varsa lisanslı ürünler temin etmelisiniz.

Gerekli evrakların tamamı için sağlık bakanlığının ve belediyelerin resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iş hakkında hiçbir fikriniz yoksa 6 ay kadar bir süre hem sektörü tanımak amaçlı hem de işi öğrenmek için bir medikal markette çalışabilirsiniz.

Medikal dükkanı nasıl açılır? gerekli şartlar nelerdir?

Medikal market işi son derece karlı ve iyi gelir getiren bir sektördür. Medikal malzemeleri ve ürünlerini satabilmeniz için gerekli şartlar şu şekildedir;

 • Sağlık bakanlığına başvura yaparak gerekli izinleri almalısınız,
 • Medikal ürünleri için lisans almalısınız,
 • Maliye kayıt olup vergi levhanızı almalısınız,
 • Dükkan açma ruhsat ve gereken tüm izinleri çıkartmalısınız,
 • Ruhsat ve denetim genel müdürlüğü’ne başvuru yaparak şartları yerine getirmelisiniz.

Yukarıda sıralamış olduğumuz medikal dükkanı açma şartlarını yerine getirdikten sonra medikal ürünleri satacağınız dükkanınızı açabilirsiniz. Şu konuyu atlamadan söyleyelim, satacağınız her medikal ürünlerinde lisansa gerek yoktur. Fakat konu hakkında daha sağlıklı bilgi alabilmeniz için sağlık bakanlığına başvurarak ürünlerin hakkında lisans bilgisi alabilirsiniz. Çünkü bazı medikal ürün satışları için lisans gerekebilmektedir.

Dükkan açmak ve çalıştırmak için bulunduğunuz bölgedeki belediye’ye giderek ruhsat başvurusu yapabilir ve elinizdeki vergi levhası, kira sözleşmesi ve kimlik fotokopisiyle birlikte ruhsat denetim müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Sadece bunlarla iş sınırlı değil medikal ürünleriniz için bir depo kiralamanız gerekebilir. Burada dikkat etmeniz gereken husus sağlık ürünleri satacağınız için son derece temiz ve hijyenik bir depoya sahip olmanızdır.

Medikal market açmak için maliyet nedir?

Medikal market açmanın maliyeti tamamen değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tamamen sizin açacağınız medikal market için tedarik edeceğiniz ürün adeti ve çeşitliliğine bağlıdır. 50.000 TL ile medikal market açabilirsiniz 500.000 TL’ye de bu tamamen sizin sermaye gücünüze bağlıdır. Fakat ilk etap için 50 ya da 100 bin lira gibi bir bütçe medikal market açmanız için yeterli olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Yavuz dedi ki:

  Çapa hastanesi yanında medikal market laboratuvar ve klinik olmaya müsait 400 m2 iş yerim var çeşitli tekliflere açığım iletişim: yavuz

 2. Yavuz 0532 3225128 dedi ki:

  Çapa hastanesi yanında 400 m2 işyerim var medikale müsahit ilgilenen iştirakçilere duyurulur

BİR YORUM YAZ