İş Kurma Fikirleri

Ortak İş Kurmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

Ortak iş kurmak avantajlı mıdır?

Günümüzde gerek sermaye yetersizliğinden gerekse tecrübe yetersizliğinden girişimcilerimiz, ortak iş kurmayı arzulamaktadır. Ülkemizde ortak iş kurma kültürünün az olmasına rağmen, onaylayan ve tercih eden yeni girişimci sayısı oldukça fazladır. Ben yeni girişimcilerimizin bu düşüncelerinin fazlalığına dayanarak, bugünkü anlatımımda ortak iş kurmak isteyen girişimcilere tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Kaleme aldığım bu tavsiyelerden bahsetmeden önce siz girişimcilerimize şunu net bir şekilde bildirmek istiyorum ki ortak iş kurmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Yani girişimci kişi, ortak iş kurmadan önce avantajlarını araştırdıktan sonra dezavantajlarını da gözardı etmemelidir. Tıpkı size daha önceki bir anlatımım olan şahıs şirketi kurmanın maliyetinde bahsettiğim, şahıs şirketinin avantajları ve dezavantajları gibi…

Ortak iş kurmak isteyen girişimcilere tavsiyeler

İşlettiğiniz iş yerinin ortak bir iş yeri olduğunu unutmayın

Ortak şirketlerin kendi aralarında kullandıkları şu cümleyi, “Aynı dereden su içen ceylan ile aslan gibiyiz.” muhakkak duymuşsunuzdur. Bu hitap edilen cümleden de anlaşıldığı gibi büyüklü küçüklü rakip şirketlerin, artık birbirlerini düşman gibi değilde, aynı derenin suyunu paylaşan, aslan ile ceylan gibi görmektedirler. Ortak iş kurmak isteyen girişimcilere tavsiyeler başlığı altında, şunu tüm samimiyetimle söylemeliyim ki gelir kaynağınız aynı yerden ise kendi aranızdaki o düşmanlık, o gelir kaynağını kurutur. Bunun için en fazla düşman değil, rakip olmalısınız.

Ortaklık kültürünün gerekçelerine dikkat edilmelidir 

Ortaklık kültürünün temelinde; hoşgörü, anlayış, sabır ve çalışkanlık yatmaktadır. Ortaklık kurmak isteyen bir girişimci isen eğer, bu saydığım özelliklerin bütününe sahip çıkmalı ve korumalısın. Aksi taktirde kazanç sağlamaya başlamadan kurduğun ortaklık riske girer. Girişimcinin egosunu bir yana bırakıp, sağlık sektöründeki enerji, eğitim ya da teknoloji sektöründeki ivmelenerek artan yenilikler ile bazı yankı uyandıran olumlu değişikliklerden yarar görmek ile beslemelidir.

Girişimcilerimizin büyük ve tecrübeli şirketlerden öğrenecekleri birçok detay var

Girişimci kişinin yöneticilik egosunu ortaklık esnasında kontrol altına alması çok önemlidir. Özellikle de yeni bir girişimci veya yeni ortaklık yapan biri iseniz tecrübeli şirketlerden yararlanmanız size avantaj sağlayacaktır. Ortak iş kurmak isteyen girişimcilere bu konuda benim tavsiyem; iş hayatlarında ne kadar iyi olurlarsa olsunlar yinede tecrübeli birinin fikirleri onlar için en iyi pusula, olacaktır. Tecrübeli birinden edinilen bilgi, not defteri gibidir. Bu deftere kimisi neyi yapacağını not ederken, kimiside neyi yapmayacağını not eder. Tabi buda o girişimci kişiyi, her zaman bulunduğu noktadan daha ileriye taşıyarak, kazancını ikiye katlar. Bu yüzden geç olmadan, kendinize bir not defteri edinin.

Ortaklık kurmak isteyen girişimcinin dikkatine

  1. Büyük firmalardan bir girişimcinin öğrenmesi gereken birçok bilgi var. Ancak o büyük firmalarında yeni bir girişimcinin, taze fikirlerine ihtiyacı var.
  2. Küçük ve yeni bir girişimcinin, büyük ortaklarına neler katabileceklerini iyi analiz edip, tutarlı ve anlaşılır bir dille anlatıma sunmaları, kurdukları iş için büyük çapta bir avantaj sağlayacaktır.
  3. Küçük girişimci kişiler, ortaklık kurmayı arzu ettikleri büyük firmalara, kıymetli bir fikir önderiyle güven içeren bir bağ kurması, o ortaklık için en etkili hamlelerden birisidir.
  4. Sözleşme süreci zannettikleri gibi kısa sürmeye bilir. Bu uzun sürece kendilerini hazırlamaları gerekmektedir.
  5. Büyük ortaklar küçük ortakların ürün ve hizmetinin pazardaki karşılığını, iyi analiz etmeleri gerekmektedir.
  6. Girişimci ortaklar uzlaşacakları, uzun vadeli destek düzeyini iyi oluşturmaları gerekmektedir.
  7. Yeni girişimcilerimiz, risk olmadan yeniliğin olmayacağını da benimsemeleri gerekmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ