İş Kurma Fikirleri


Oto Yıkama Açmak ve Maliyeti


Oto yıkama açmak

Öncelikle şunu bildirmek isterim ki oto yıkama açmak, oldukça karlı bir iş fikridir. Ancak girişimci kişi için her ne kadar karlı bir iş seçeneği olsa da o girişimcinin, ayrıntılı bir araştırma yapması gerekmektedir. Girişimci kişinin, yaptığı bu detaylı araştırma ile beraber, ağırlıklı olarak  öncü çalışması ve hatırı sayılır bir yatırım yapması da oto yıkama dükkanı için önem, arz etmektedir. Tabi oto yıkama açmak için girişimci kişinin, yaptığı bu yatırım; ne tür ve ne kadar büyüklükte bir oto yıkamacılığı açacağına, bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca o, oto yıkamacılığının büyüklüğüyle beraber girişimci kişinin, mülk sahibi olup olmadığına da yapacağı yatırımı, doğrudan etkileyecektir.

Sevgili girişimci dostum; oto yıkama dükkanı mı açmak istiyorsun? O halde bugünkü yazımın konusu olan, ‘oto yıkama açmak ve maliyeti’ adlı bu anlatımı mı sonuna kadar, okumanı tavsiye ederim. Çünkü bugün oto yıkama açmak isteyen, siz girişimcilerimiz için oto yıkamacılığı hakkında, bazı önemli faktörlere de yer vereceğim. Eğer, oto yıkama açmak isteyen bir girişimci isen oto yıkamacılığı açmadan önce oto yıkamacılığı hakkında, ciddi bir araştırma yapman şart! Yaptığın bu araştırmada, oto yıkamacı-lığını açacağın o mekanın inşaat süresini de hesaba katmalısın. Yapılan hesaplamalara göre; oto yıkamacılığının kurulduğu o mekanın inşaat süresi, aşağı yukarı üç ay sürmektedir. Bu süre içinde maddiyat olarak gelir edinemeyeceksiniz. Ancak oto yıkma dükkanınız, inşaat süresi de olduğu için bu zaman dilimindeki harcamalarınız, büyük ölçüde olabilir.

Örneğin: Açmayı arzuladığınız, o oto yıkama dükkanınız, kira ise eğer bu üç aylık inşaat süresinde, işletme yapmasanız bile üç aylık kirayı, ödemeniz mecburidir. Oto yıkama dükkanı açmayı arzulayan girişimci kişinin, bu tarz faktörleri de yaptığı hesaplamaya, dahil etmesi ekonomik açıdan o girişimciye, avantaj sağlayacaktır.


Oto yıkamacılığı için işletime sunulan yer

Oto yıkama açmak isteyen girişimci kişinin, eğer oto yıkamacılığı için bir alanı yok ise boş bir arazi, satın alması gerekmektedir. Bu taktik siz girişimcilerimizi, herhangi bir bina inşaatını yıkma masrafından kurtaracaktır. Tabi satın alacağınız o arazinin maliyeti de arazinin, büyüklüğü ve konumu ile doğru orantılı olacaktır.

Örneğin: Girişimci kişinin, içinde sıralı alışveriş dükkanları bulunduran ve kalabalık toplumlara ev sahipliği yapan merkezlerde arazi alması, yapacağı ticaret için önem arz etmektedir. Çünkü oto yıkamada bol kazan elde etmenin en etkili yolu, girişimci kişinin trafiği yoğun olan bir toplumun bulunduğu konumu, tercih etmesinden geçer. Ancak şu hususu da bildirmeliyim ki trafiğin yoğun olduğu semtlerin, emlak fiyatları da yüksek olacaktır. Tabi biçilen bu emlak fiyatları da bulunduğunuz, bölgeden bölgeye  farklılık göstermektedir.

Oto yıkama açmak için yapılan inşaat

Oto yıkama açmanın maliyeti, inşaatın büyüklüğünden ve tipinden de etkilenmektedir. Girişimci kişinin oto yıkama açmak için ortalama yapacağı inşaat, 100 metrekare olmasıyla beraber genişliği de 250 metrekare, olması gerekmektedir. Girişimci kişi, inşaatın büyüklüğüne karar verirken, oto yıkama için yaptığı birikimi de göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ancak girişimci kişi bu hesaplamayı yaparken, ileri görüşlü düşünerek oto yıkama inşaatının, büyüklüğüne de özen göstermesi gerekmektedir. Tabi durum böyle olunca girişimci kişinin, güçlü bir sermayeye ihtiyacı olduğunu, aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz.

Oto yıkama açmak için gerekenler

Sevgili girişimci dostum; bütçeni mümkün olduğunca doğru planlamaya çalışmalısın. Çünkü bu bütçe planlaması, her işin genel kılavuzudur. Ancak oto yıkama dükkanınızın, bu bütçe kılavuzunuzu; ekipmanların markasına, o ekipmanların türüne ve otomatik yıkama ekipmanlarına göre de değişiklik göstermektedir. Bu sebepten oto yıkama açmak isteyen siz girişimcilerimizin, oto yıkama dükkanlarınız için ekipman fiyatlarını değerlendirmeye almanız, ekonomik acıdan size avantaj sağlayacaktır. Girişimci kişinin, bu ekipman fiyatlarını değerlendirirken, istediği ekipmanlar ile ilgili çeşitli yerel bayilerle görüşme sağlayarak, ekipmanlara biçilen fiyatları karşılaştır-malıdır. Tabi girişimci kişinin, bu bayilere web sayfalarından da ulaşması da mümkündür.

Oto yıkama açmak ve maliyeti

Oto yıkama maliyeti, arazı almanızdan tutunda inşaat süresindeki tüm zaman dilimlerini kapsar. Bu sebepten ortalama hesaplamalara göre oto yıkama açmak için en az 60.000 TL ile başlanılmalıdır. Ancak girişimci kişi, sermayesini hesaplarken doğru bir planlama, yapması ve harcamalarını düzenli olarak takip etmesi, hem kendi bütçesi için hemde oto yıkama dükkanı için ekonomik olarak, avantaj sağlayacaktır.

NOT: Oto yıkama açmak isteyen girişimci kişinin hedeflediği, o oto yıkama dükkanını zarara uğratmadan ve kusursuz bir şekilde yönete bilmesi için bütçe planlamasını daha dikkatli yapması gerekmektedir.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ