İş Kurma Fikirleri

Psikoloji Danışmanlığı Açmak İçin Gerekli Şartlar

Psikolojik danışmanlığı açmak

Günümüzün gündeminde neredeyse psikologların tamamı bir psikolojik danışmanlığı merkezi açma hayali ile yola çıkmaktadırlar. Bu psikologlar kurdukları o hayali gerçekleştirmek adına, kendilerine ciddi bir çalışma sistemi kurmaktadırlar. Ancak psikolojik danışmanlığı açmak ve orayı bütünüyle yönetmek, tahmin ettiklerinden daha fazla maliyetli bir iş merkezidir. Tabi bu durumda da psikologun açtığı o psikoloji danışma merkezi doğru yönetilmediği taktirde, o psikologun yaptığı tüm yatırım tehlikeye girer ve o kişiye ciddi maddi kayıplar yaşatır. Psikologlarımızın, bu kurdukları hayallerin gerçek olması adına, bugünkü konum da psikolojik danışmanlığı açmak için gerekli şartları anlatıma sunacağım.

Psikolojik danışmanlığı açmak için gerekli şartlar

  1. Konumunu seçmelisin: Sevgili okuyucu dostum; psikolojik danışmanlığı açmak istiyorsan, öncelikle konumunu seçmelisin. Tabi seçeceğin konumu psikolojik acıdan hangi konuda uzman isen ona göre belirlemelisin. Örneğin; daha genel psikolojik sorunlar üzerinde uzman isen seçeceğin o konumda, o kitlenin sana daha rahat ulaşabileceği, bir alan olmalıdır. Tabi bu konum seçme esnasında, psikologun bulunduğu bölgenin ekonomisi ve o bölgenin merkezi ile ilçesi de işlev görecek o mekanın kirasını, etkileyecektir.
  2. Ofisini seçmelisin: Dostum; Tabi ki işin konum seçmekle son bulmuyor. Psikolojik danışmanlığı açmak için konum seçimini yaptıktan sonraki hamlen; o bölgedeki kiralık ofisleri incelemek olmalıdır. Tabi ofisi açacak olan psikolog ofisin incelemesini yalnız İnternet üzerinden değil, bizzat ofis sahibi ile görüşme sağlayarak yapmalıdır. Bu görüşmeyi sağlamak ofisi açacak olan psikolog için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü psikologun İnternet’ten gözlemlediği resimlerin yanıltıcı olma ihtimalini ve o kiralık ofisin bulunduğu bölgede başka bir psikoloji danışmanlığının olup olmadığı ihtimalini gözardı etmemesi gerekmektedir. Çünkü bu durum o psikolog için büyük risk ve ciddi maddi kayıplara sebep olur. Bu sebepten dolayı psikolog kişinin ofisinin seçerken sanaldan çok reel gözlemi tercih etmesi onun için daha avantajlı olacaktır.

 

Psikoloji danışmanlığı merkezi için psikologun ofisini seçerken, nelere dikkat etmesi gerekir?

İşletime sunacağınız psikoloji danışmanlığı merkezinin, seçimi için sizlere birbirinden farklı birçok kriter ve kişisel tercih sayabilirim. Psikologların yaptıkları bu tercihlerin bir kısmına değinecek olursa; kimi psikologlar çok lüks bir ofis tercihi yaparken, kimiside daha mütevazi ofis tercihleri yapabiliyor. Ancak burada asıl dikkat edilmesi gereken husus; psikolojik danışmanlığı için seçilen ofisin, psikolojik danışmanlığı hizmeti verebilmeye müsait olması ile beraber, yapısal ve kanuni açıdan da uygun olmasıdır. Psikoloji danışmanlığı açmak isteyen psikologlara şunu söylemeliyim ki psikoloji danışmanlığının, tabela değerine ihtiyacı yoktur. Bunu söylememdeki amaç ise birçok psikologun, danışmanlık merkezi tercihini yaparken, sırf tabela değeri yüzünden 1.inci katı, tercih etmesidir. Oysa, yoldan gecen hiç kimse, ‘aaaa burada bir psikolog varmış, hadi gelin bakalım’ demez. Bu sebepten sırf tabela değeri için 1.inci katı tercih etmeniz, sizin için yanlış bir seçenek olacaktır. Ayrıca psikoloji danışmanlığına danışan adaylarda, duygu patlaması sıklıkla meydana geldiği için danışmanlık merkezinin, psikologun bulunduğu bölgenin, merkezinde yani caddesinde olması, onun için doğru bir tercih olmayacaktır.

psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli şartlar, adlı konumuzu toparlayacak olursak; psikologun, danışmanlık merkezini, doğru seçmesi onun kariyeri ve kazancı açısından, atacağı en etkili adım olacaktır.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşe dedi ki:

    Psikoloji kliniği açmak için, psikoloji mezunu olmak yeterli mi yoksa yüksek lisans yapmak zorunlu mu?

BİR YORUM YAZ