İş Kurma Fikirleri

Psikoloji Danışmanlığı Açmak İçin Gerekli Sermaye

Psikoloji danışmanlığı

Bildiğimiz üzere ülkemizdeki birçok psikologun, bu yola başvurmasındaki ana sebep, psikoloji danışmanlığı açmayı arzulaması, üzerine doğmuştur. Tabi gündemimizdeki durum, bu konu üzerine olunca, bende siz psikologlarımız için bugünkü konumda özel olarak, ‘psikoloji danışmanlığı’ üzerine duracağım. Tabi yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Anlatıma başlamadan önce dilerseniz, bugün sizlere sunacağım psikoloji danışmanlığının, kapsadığı o önem arz eden hususlardan da bahsetmek isterim.

Evet, psikolog dostlarım; hedefinize saygı duyuyorum. Bu sebepten de sizler için bugün ‘psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli sermaye’ adlı konumu sunacağım.  Ancak sana şunu tüm samimiyetimle söylemek isterim ki psikolojik danışmanlığı açmak, yönetime hazır hale getirmek ve en önemlisi ise o psikoloji danışmanlığını yönetmek sandığınız kadar kolay  bir iş fikri değildir. Çünkü psikoloji danışmanlığı açmak için o kurucu psikologun ihtiyacı olan, işinde uzman olması, psikoloji alanında hangi konuda uzman ise ofisini ona göre şekillendirmesi ve en önemlisi ise ofisini kusursuz bir şekilde kurabilmesi için yönetmenliğin ona sunduğu o resmi koşulları benimsemesi ile beraber uygulamayı ihmal etmemesidir. Psikoloji danışmanlığı merkezi mi açmak istiyorsun? O halde şunu, “Herkes bir iş merkezi açabilir. Ancak herkes yönetemez.” asla unutma!

Sevgili psikolog dostum bir önceki yazım olan, ‘psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli şartlar’ adlı anlatımı mı hatırlıyorsun değil mi? O anlatımımda, psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli şartlardan bahsetmiştim. Bugün ise yine senin ilgi odağın olan psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli sermaye adlı anlatımı mı sunacağım. Ancak bu anlatımdan önce psikoloji danışmanlığı hakkında bilmen gereken diğer bir hususta; psikoloji danışmanlığı merkezi kuman için kanunlara uygun bir ofis bulman gerektiğidir. Peki, psikoloji danışmanlığı için kanunlara uygun bir ofis nasıl bulunur?

Kanunlara uygun bir ofis bulmak

Evet,  psikoloji danışmanlığı açmak isteyen bir psikolog isen ve ayriyeten psikoloji danışmanlığı açmanın maliyetini merak ediyorsan, ilk bilmen gereken, psikoloji danışmanlığı açabilmen için sermayenin güçlü olması ve o sermayeyi ofisin için tutarlı ve doğru kullanmak olmalıdır. Ancak bütün bunların yanı sıra, senin ve ofisin için önem arz eden, başka bir hususta var. Farz edelim ki istediğin tarza uygun bir ofis buldun ve her şey tam senin arzuladığın gibi. İşte o an, gözden geçirmen gereken önemli detay, bulduğun o ofisin kanunlara uygun bir ofis olup, olmadığıdır.

Psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli sermaye

Uzun zamandır hayalını kurduğunuz hedefiniz için her şeyin planını yaptınız ve her  şeyi düzenlediniz. Peki, o halde  psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli sermayeyi de düşünmüş olmanız gerekiyor. Ben bu konuyu, siz psikologlarımız için iki madde ile açıklayacağım.

  1. Psikoloji danışmanlığı açmak için gerekli sermaye: Bekleme salonu, 4.000 TL görüşme odası, 5.000 TL ofis tadilatı ve bakımı, 3.000 TL ofis tadilatı suresince boşa giden o zamandaki ofisin kirası, 4.000 TL emlakçı komisyonu, 4.000 TL depozito, 4.000 TL bilgisayar ile diğer elektronik cihazlar, 5.000 TL web sitesi tasarımı, 1.000 TL kartvizit, baskılı materyal, fatura tasarımı ile baskısı, 1.000 TL ruhsat ile diğer vergiler, 2.500 TL ve öngörülmemiş diğer vergiler, 2.000 TL‘dir. Bu yaptığımız hesaba göre psikologun gider toplamı, 35.500 TL‘dir
  2. Psikoloji danışmanlığının aylık maliyeti: Kira, 4.000 TL stopaj, 1.000 TL aidat, 250 TL su, elektrik ve doğal gaz, 350 TL sekretarya 2,000 TL bağ-kur primi, 550 TL KDV ve diğer vergiler, 1.000 TL reklam ve pazarlama gideri, 600 TL muhasebeci, 300 TL telefon ve diğer iletişim faturaları, 200 TL ve ön görülmemiş diğer giderler, 500 TL‘dir. Bu yaptığımız hesaba göre psikologun aylık giderinin toplamı, 10.750 TL‘dir.

UYARI: Psikologun, vergilerini ve diğer borçlarını düzenli ve kontrollü bir şekilde ödemesi, hem kedisi için hemde ofisi için önem arz etmektedir.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ