İş Kurma Fikirleri

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti

Şahıs şirketi kurmanın maliyeti;

Girişimcilerimizin, merakla araştırdığı sorulardan biriside, “Şahıs şirketi kurma maliyeti, nedir?” oluyor. Bu arayışa giren, bireylerimiz için bugünkü anlatıma sunacağım konu; şahıs şirketi kurma maliyeti olacaktır. Günümüzün, güvenli iş kurma fikirleri arasında yerini alan, şahıs şirketi kurma fikri; gündemin en çok ilgi çeken, iş fikirleri arasındadır. Eğer sizde, meraklı bir girişimci iseniz ve şahıs şirketi kurmak istiyorsanız, bu arzusunun gerçekleşmesi için şahıs şirketi hakkında ciddi araştırmalar yapıp, aklınızdaki tüm cevapsız soruların, cevabını bulmanız, sizin için avantaj sağlayacaktır. Şahıs şirketi kurmak isteyen girişimcilerimizin, sorularına cevap bulma adına, bu konu hakkında yaptığım araştırmaları, kaleme dökmekten mutluluk duyarım.

Şahıs Şirketi kurmanın avantajları nelerdir?

Bugünkü yazımda, öncelikle yer vermek istediğim unsur; şahıs şirketi açmanın avantajlarıdır. Eğer girişimci kişi; düşük muhasebeci ücreti öderse, bunun sayesinde o kişinin maliyeti de düşük olur. Ayrıca kişinin, aylık 100-300 TL arası ücretler ile muhasebeci defterini tutacak, serbest bir muhasebeci bulması da mümkündür. Bütün bunların yanı sıra girişimci kişi, kademeli vergi sisteminden de yararlanarak, kar oranına göre vergi ödeyebilmektedir. Yani kişi; düşük kar sağladığı zaman düşük vergi, yüksek kar sağladığı zaman ise yüksek vergi ödemiş olmaktadır. Böylece girişimci kişi defter tasdik ücreti öder ve bu sayede de maliyeti ile beraber giderleri düşmektedir.

Şahıs şirketinin avantajlarını maddeler halinde sunacak olursak;

  • Girişimcinin daha az masraf yapmasını sağlar,
  • Şahıs şirketinin açılması ve kapatılması oldukça kolaydır,
  • Kişi, şahıs şirketi açmak için herhangi ciddi bir sermayeye ihtiyaç duymaz,
  • Adından da anlaşıldığı gibi bireysel bir şirkettir. Ortak arayışına ihtiyaç duyulmaz,
  • Yukarıda da bahsettiğim gibi girişimci kişiye, düşük muhasebeci gideri avantajı da sağlamaktadır.

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları nelerdir?

Şahıs şirketi kurmanın belli bir çizgide avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Peki, şahıs şirketi kurmak isteyen girişimcilerimizin merak ettikleri o dezavantajlar nelerdir? İşte şimdi girişimcilerimizin merak konusu olan o dezavantajlardan, bahsetmek istiyorum.

Bu dezavantajlara, maddeler halinde sırasıyla değinecek olursak;

  • Bu dezavantajların ilki vergi oranlarıdır. Örneğin; %20‘den  başlayarak %35‘e kadar vergi ödeme riski bulundurmaktadır.
  • Bir diğer dezavantaj olarak, iddia edilen unsur ise kurucunun şahıs şirketini devrede-memesi ve limit şirketine dönüştüre-memesidir.
  •  Yeni iş fikirleri arasında olan şahıs şirketinin, banka piyasasında; adından da an anlaşıldığı gibi şahıs olmasından dolayı, kurucuya her an şirketinin, kapanması ile birlikte işini bırakma, hissiyatı yaşatmaktadır.
  • Sermayesiz iş fikirleri arasında olan şahıs şirketi, kurucunun bankalardan çek talep etmesini zorlaştıracaktır. Bunun sebebi ise bankaların gözünde şirketin; şahıs şirketi olmasıdır.

Şahıs şirketinin maliyeti;

Başlığımızın ana konusu olan şahıs şirketinin maliyetine geçecek olursak; şirket kurulumu, noter tasdiki, kaşe, defter kaydı, fatura-makbuz ve iki adet ikametkah ve eğer gerekli ise ticaret odası kaydı, ruhsat ve yazar kasanın ortalama maliyeti, 2000-2500 TL olarak hesaplanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ