İş Kurma Fikirleri

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta şirketi nasıl açılır?

Günümüzün yeni girişimci bireylerinin, ilgi odaklarından biriside, sigorta acentesi açma üzerinedir. Ancak girişimcilerimizin bu fikri, gündeme getirebilmeleri için ilk olarak kendilerine bir hazırlık evresi programı, çizmeleri gerekmektedir. Tabi bu hazırlık evresinde kişi; “Nasıl sigorta acentesi olunur? Sigorta acentesi nasıl kurulur? Sigorta acentesi için neler gereklidir?” gibi soruların, yanıtını araştırmalı ve daha sonrada bu soruların yanıtına, hakim olmalıdır. Bildiğimiz üzere, her iş kurma fikrinin gündeme geçmesi için ilk şart; önce o işin üzerine yoğunlaşıp bilgi edinmektir.

Peki sizin, sigorta acentesi hakkında bir fikriniz var mı? Eğer, sigorta acentesi kurmak isteyen bir girişimci iseniz ve konu hakkında bilgi arayışı içinde iseniz, doğru yerdesiniz diyebilirim. Çünkü bugün sizler için kaleme aldığım konu; tüm detaylarıyla beraber, sigorta acentesi üzerinedir. O halde girişimcilerimizin, sorularına yanıt bulmak adına; ilk sorunuzdan anlatıma başlayalım mı? Ne dersiniz?

Sigorta acentesi nasıl açılır ve sigorta acentesi açmak için neler gereklidir?

  1. Sigorta acentesi yönetmenliğinin; sunduğu şartları, girişimci bireylerimizin iyi analiz edip, uygulamaları gerekmektedir.
  2. Girişimcilerimizin, uygunluk belgesi için Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına, acentelik yapabilmeleri içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve son olarak da levha kayıt işlemleriniz gibi diğer resmi süreç başvurularınızı tamamlayıp, onay almanız gerekmektedir.
  3. Girişimci kişinin, Türkiye’de yerleşik hayat sürmesi, medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olması ve herhangi bir sabıkasının bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca bütün bunların yanı sırada girişimci kişinin, daha önceki ticari faaliyetlerinde iflas etmemiş olması, konkordato ilan etmemiş olması ve teknik personel vasıflarına, sahip olması gibi şartları da sağlamış olması gerekmektedir.
  4. İşin ekonomik kısmı için girişimci kişinin, beyan edeceği mal varlığının 25.000 TL‘den az olmaması gerekmektedir. Acenteler mesleki faaliyetleri nedeniyle; verebilecekleri zamanlardan sorumlu olması, mevzuata aykırı olmama şartıyla da unvanlarında ilave ifadeler kullanmaları ile birlikte sigorta ve emeklilik şirketlerinin durumlarına da yönetmenliğin yayınladığı tarihlerden itibaren, yönetmenliğin verdiği o hükümlere uygun hale getirmelidir. Yönetmenliğin verdiği bu tarihteki zaman dilimi de genellikle, 6 aylık bir süredir.
  5. Yönetmenliğin verdiği karara göre şahıs acentesi ve limited şirket müdürlerinin, iki yıllık tecrübe süresinin, artık bir buçuk yıl olması ve teknik personeller ise lise dengi okul ve ön lisans programlarından mezun ise yönetmenlik o girişimci bireylere altı aylık bir süre tanımaktadır. Ayrıca dört yıllık üniversite okul mezunlarından ise tecrübe süresi aranmamaktadır.
  6. Sigorta acenteliği açmak isteyen girişimcilerimizin, yönetmenliğin şart koştuğu, tüm koşulları kayıtsız şartsız yerine getirmeleri, gerekmektedir.

Sigorta acentesi açmak için gereken belgeler;

  1. Gerçek kişiler için: Gerçek kişiler için geçerli, sigorta acentesi açmaları için gerekli belgeler şunlardır; Ticaret Sicil Tasdiknamesi, Diploma sureti, Taahhütname, Nüfus Cüzdanının Fotokopisi, Sigorta şirketi ile yaptığı sözleşmenin bir kopyası, gerekecek sayıda vesikalık fotoğraf, ikametgah belgesi, Ticaret sicil Gazetesi ve iletişim bilgileri gibi…
  2. Tüzel kişiler için: Tüzel kişiler için geçerli, sigorta acentesi açmaları için gerekli belgeler şunlardır; İflas Belgesi, Ticaret Sil Tasdiknamesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levha Sureti, Taahhütname, Şirket Ana Sözleşme Belgesi, İmza sirküsü fotokopisi, Mesleki Sorumluluk sigortası ve iletişim bilgileri gibi…
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ