İş Kurma Fikirleri

Solucan Gübre Üretimi Tesisi Kurma Maliyeti

Solucan gübre üretimi tesisi, kurma maliyetini düşünen girişimcilerimize, şunu bildirmek isterim ki, solucan gübresi üretimi yapmak için sanıldığı kadar büyük bir sermayeye, gerek yoktur. Çünkü solucanlar biyolojik sistemlerindeki üreme yetenekleri sayesinde, çok hızlı bir üreme sistemine sahiptirler. Tabi bu durunda meraklı girişimcilerimiz için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Üstelik çiftçilerimiz belli bir zaman diliminden sonra, hızla çoğalan solucanlarla, ilgilenemediği için satışa sunmaktadırlar. Bu durumun aynısı belli bir dönem sonra yeni girişimciler içinde geçerli olacaktır. Evet solucan gübresi üretimi için birikim gerekmektedir. Ancak bu sermayenin, çok büyük olması şart değildir. Yani bu sektöre başlamak için 100.000-200.000 tl’ye hiç gerek yoktur. Çünkü solucan gübresi üretimi ise her kesime uygun bir sistemdedir. Yani her kesim belli bir miktar birikimi ile kurabileceği bir iştir. Yeter ki bu işe yönelen kişi, işi iyi takip etsin ve tecrübe kazansın. Tecrübe önemlidir. Çünkü kişi tecrübesi ile kurduğu o işte devamlı kazanır.

Solucan gübresi üretim tesisi nasıl kurulur?

Sevgili yeni girişimci dostlarım; solucan gübresi üretim tesisi nasıl kurulur? Sorusunu bugün sizler için açıklığa kavuşturacağım. Tabi bunu açıklarken, yeni girişimcilerimizin şunu; “Solucan gübresi üretimi tesisi için nelere ihtiyacım var?” iyi bilmesi gerekmektedir.

Peki, bu tesisin kurumu için nelere ihtiyacımız var?

  1. Kapalı alan: Solucanların sağlıklı üretim yapabilmeleri için güneş görmeyen kapalı alanlara, ihtiyaçları vardır. Eğer, bu seçeceğiz alan soğuk ve sıcağa karşı korumalı olursa, solucanlar için daha elverişli bir sistem olur. Ancak bu sistemi bulma imkanınız yoksa, izolasyonlu çadır kullanmalısınız.
  2. Yerden yüksek üretim havuzları: Metal kaplarda solucan yetiştirmek imkansız ötesidir. Solucanların üretim havuzları, sert ve plastik bir yapıya sahip, olmalıdır. Üretim havuzları ile ilgili sizlere, basit bir örnek vermek gerekirse eğer, su tanklarının üsten kesilmiş versiyonu ideal bir üretim havuzudur. Tabi yaptığınız bu üretim illa yerden yüksek olması şart değildir. Ama sizlere verdiğim örnekteki su tankının ölçüleri de üretim için oldukça önem taşımaktadır. Ölçüler; “1200 mm*1000 mm*1160 mm”dir. Kaplayacağı alan ise “1.20cm kare”dir. Bu hesaplamamıza göre bir adet su tankı, 10.000 Kaliforniya solucanına ev sahipliği, yapmaktadır.
  3. Kırmızı Kaliforniya solucanı: Üretime, 100.000 solucan ile başladığınızı farz edelim; bu 100.000 solucanla, üretime başladığınız andan itibaren 1 yıl sonraki solucan sayınız, 16 kat daha artacaktır. Yani, “100.000*16=1.600.000” dir. Solucanların 3 ayda 2’ye katlanması demek üretiminizin de artması, anlamına gelmektedir.

Maliyet hesaplaması;

Yukarıdaki maddeleri hesaba dökünce, çok şaşıracağınız dan eminim. Hesaplamaları gördüğünüzde, neden solucan gübre üretimi tesisi, kurma maliyetinin her kesime uygun olduğunu anlayacağınızdan eminim. Çünkü her kesimin küçük miktar bir birikimi olsa bile, işe başlayıp o işi büyütmesi, solucan gübresi üretiminde, oldukça kolaydır.

Kapalı alan: Kapalı alan hesaplaması, her bölgede olduğu için farklılık göstermektedir. Bu yüzden de hesaba dökmek oldukça zordur. Ancak çiftçinin yapacağı üretim de kırsal bölgeyi tercih etmesi oldukça düşük fiyattadır.

Üretim havuzu: Üretim havuzunun maliyetini, 100.000 solucan üzerinden yapacak olursak; 10 m karelik üretim havuzuna ihtiyaç vardır. Tabi bu üretim havuzunun eni, uzunluğu ve yüksekliği de önemlidir. Örneğin; uzunluk 7 metre, eni 1,5 metre ve yüksekliği ise 60-70 cm olması, ideal bir ölçümdür. Tüm bu ölçümleri taşıyan, üretim havuzunun, maliyeti ise 1.000 tl’dir.

Kaliforniya solucanı: Yine 100.000 solucandan hesaplayacak olursak eğer, 100.000 solucan ücreti, 10.000 tl’dir. Ancak 100.000  solucanla üretime başlamak, tabi ki şart değildir. Bütçesi kısıtlı olan girişimcilerimiz, 10.000 ya da 15.000 solucanla işe başlayıp, zamanla aklındaki projeye kadar, ulaşabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ