İş Kurma Fikirleri

Solucan Gübresi Satın Alan Firmalar

Solucan gübresi satın alan firmalar

Solucan gübresi üretimine başlamış ya da henüz başlamamış girişimcilerin, sıklıkla sordukları sorulardan biriside “Solucan gübresini satın alan firmalar kimlerdir?” oluyor. Bu soru birçok çiftçimiz tarafından sorulduğu için hem merakların dinmesi acısından hemde girişimci çiftçilerimize yardım acısından bugün sizlere, “Solucan gübresi alımı ve satımı nasıl yapılır ve hangi firmalar tarafından alınır?” sorusunun cevaplarını derleyip, sunacağım.

Ürettiğim solucan gübresini satışa sunmam için ne yapmam gerekiyor?

Solucan gübresini satın alan firmalar, tabi ki bulunmaktadır. Ancak üreticinin bu satışı verimli bir şekilde yapabilmesi için tarım ve hayvancılığın getirdiği, bazı önem taşıyan şartları, taşımak zorundadır. Peki, tarım ve hayvancılığın çiftçilere sundukları o şartlar nelerdir?

İşte yönetmenliğin yayınladığı, o önem taşıyan faktörlerin bazıları sırasıyla şunlardır;

 1. Gübre satışı yapmak isteyen çiftçilerimizde bulunması gereken, yöneticilerin duyurduğu en önemli belge, “Gübre Dağıtıcılık Belgesi” dir. Bu belge çiftçide bulunmuyorsa eğer, gübrelerini satışa sunamaz. Peki, gübre satış belgesini, çiftçilerimiz nereden temin etmektedirler? Çiftçilerimiz bu belgeyi ancak şu şekilde; “Çiftçi öncelikle, “Mezkur Belge Tarım Müdürlüğüne” başvuru yapmalıdır. Daha sonra oradaki ciddi incelemelerden başarılı bir şekilde geçerse, gübre dağıtıcılık belgesini hak kazanmış olur. Şayet inceleme olumsuz gerçekleşirse, belgeyi alamaz ve ürünlerini satışa sunamazlar.” temin edilmektedir. Yöneticiliğin şart koştuğu bu belge, hem tüketici için hemde üretici için oldukça önemlidir. Çünkü bu belge, tüketici alım yaparken, üreticinin ürettiği ürünlere, güven duymasını sağlar. Aynı zamanda da üreticinin de sağlıklı ve güvenli bir şekilde satış yapmasını sağlamaktadır. İşte bu yüzden solucan gübresi üretimine giren girişimcilerimiz için bu belge fazlasıyla önem taşımaktadır.
 2. Lisanslı üretici olmak dağıtıcıların tercihlerinde ilk sırada olmanıza yardımcı olacaktır.
 3. Üreticilerin ambalajlarda toprak analizi yaptırması, yerine getirilmesi gereken, önemli bir vazifedir.

Çiftçiler için belirtilen vazifeler yerine getirilmediği taktirde, 4703 sayılı ürünlere ilişkin, Teknik Mevzuatın hazırlanması ile beraber uygulamaya geçmektedir. Bütün bu sorumlulukları yerine getirmemiş çiftçilerimize ise yöneticiler tarafından üç aylık bir süre verilmektedir. Bu üç ay içerisinde çiftçinin derhal gübre dağıtım belgesi alması gerekir. Aksi taktirde çiftçiliğini devam ettirmesi mümkün olmayacaktır.

Solucan gübresi satın alan firmalara nasıl ulaşabilirim?

Solucan gübresi üretimi tartışmasız tabi ki karlı bir iştir. Ancak bu işte önemli olan, üreticinin ürettiği gübreleri hangi firmalara satışa sunacağını ve nasıl alıcı firma bulacağını iyi bilmesi gerektiğidir. Solucan gübresi üreticiliği yapan çiftçi, tarım ve hayvancılıkla ilgilenen her kesime satış yapması mümkündür. Ama üreticinin dikkat etmesi gereken diğer önemli unsur ise bu firmalara nasıl ulaşacağını bilmesidir. Bu firmalara ulaşmanın yolu, kusursuz tanıtımdan geçmektedir. Nasıl mı? Üretici eğer ürettiği gübrelerin reklamını yanı tanıtımını kusursuz yaparsa, ürünleri için alıcı firma bulmakta zorlanmayacaktır. Ürün reklamı ise günümüzün çağında hiç de zor olmayacaktır. Çünkü İnternet aracılığı ile belli gelişmiş siteler aracılığı ile tanıtım reklamı yapmanız siz çiftçilerimiz için avantaj sağlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. şükrü dedi ki:

  merhabalar elimde 15 ton vermicompost var ilgilenenlere veririm artı 10 000 000 adet solucanımız var komple devrediyorum çok cüzi miktara ilgilenemiyorum yoksa ölecekler05368563525

 2. Barış dedi ki:

  Elimde 4 ton soğulcan gübresi var SIVI uygun fiyattan yaparım acil satılık 20 kg 325 tl 05467610267 RABOROTUAR SONUCLARI MEVCUTTUR

 3. ONURCAN dedi ki:

  Merhabalar elimizde 50 ton kadar solucan gübresi vardır . 20 milyon kadar da solucan vardır . İlgilenen varsa uygun fiyata verilecektir. 0532 581 31 08

BİR YORUM YAZ