İş Kurma Fikirleri

Solucan Gübresi Üretim Sistemi

Solucan gübresi üretim sistemi;

Solucan gübresi, son dönemlerde ülkemizde en popüler iş tekniği haline gelmiştir. Solucan gübresi üretimi, ne kadar kulağa ilginç gelse de bu ilginç üretimin tercih edilme rakamları, oldukça yüksektir. Peki, solucan gübre üretimi, ülkemizde neden fazla tercih edilmektedir? Ya da nasıl bir anda insanların iş kurma tercihlerinde, ilk sıraya kadar yükselmiştir? Solucan gübre üretiminin iş kurmak isteyen bireylerim ize sevimli gelmesindeki en önemli neden, her kesimin yapabileceği bir seçenek olmasıdır.

İşte solucan gübresi üretim sisteminin, çok tercih edilmesindeki sebepler sırasıyla şunlardır;

 1. Küçük birikimi bile olan bireylere, iş kurma imkanı sağlamaktadır.
 2. Küçük birikimle bile büyük kazançlar sağlamaktadır.
 3. Solucanın üreme sistemi çok gelişmiş olduğu için üç ayda büyük bir oranla artmaktadır.
 4. Solucanlar atıklarla beslendiği için ilginizden başka herhangi bir maliyeti yoktur.
 5. Solucanın fazla üremesinden dolayı bu solucanlarla ilgilenemeyince, rahatlıkla satışa sunma imkanı vardır.
 6. Solucan üretiminin birden fazla çeşitti bulunmaktadır.

Solucan gübresi üretim sistemi deyince, aklınıza tek kurulu sistem, gelmesin. Çünkü solucan gübresi üretiminin, tercih edilme sebeplerinden bir diğeri de solucan gübresi üretiminin, birçok sistemi bulunmasıdır. İşte bu yüzdende her kesime, kazanç sağlayan, iş kurma sistemleri arasındadır. Peki, bahsettiğim her kesime uygun, bu sistemler nelerdir?

İşte o sistemler sırasıyla şunlardır;

 1. Pencere pervazı ve çiçek saksısı sistemi: birçok çiçek severler için gerekli sistem olmasıyla beraber, aynı zamanda da deneysel bir tekniktir. Tabi pencere önünde yetiştirilen çiçekler için kullanılan solucanın, türü dikkatle seçilmelidir. Pencere saksısı gibi dar alanlarda yaşamını, en sağlıklı şekilde sürdüren solucan türü, kırmızı kaliforniyadır. Bu solucanın ürettiği gübre, saksıda bulunan bitki için oldukça faydalıdır. Üstelik solucanın besini de kişiyi zahmete sürecek türden değildir. Her türlü atıkla solucan beslenir ve ürettiği gübreyle bitkinizi besler.
 2. Davul sistemi: davul sisteminde, solucanların kalabalıklaşması tasfiye edilmez. Yeteri kadar alana sahip olmasa da yinede bu alan, çiçek saksısından fazladır. Bu yüzden de üretimi çiçek saksısından fazla olacaktır. Belli bir zaman diliminden sonra solucanların çoğalmasıyla birlikte çiftçi yeni sistemlere yönelir. Ya da davullara fazla gelen solucanları satar. Ama satmak yerine, yeni sistem araması ve işi bir kat daha büyütmesi, gelir elde etmesine, avantaj sağlayacaktır.
 3. Çukur yatak sistemi: bu çukur yatak sistemi, üretim yapmak isteyen çiftçiler için idealdir. Çünkü işi daha iyi öğrenmesini sağlayan bu sistem aynı zamanda da çiftçiye kazanç sağlamaktadır.
 4. Yatak sistemi: yatak sistemi, beton zemin ya da su geçirmez zeminin daha iyi işlev göreceğinden çiftçinin idealidir. Ayrıca yatak sistemine kadar gecen çiftçinin, kazancıda büyüktür.

Yatak sistemi kendi içinde küçük yataklar ve büyük yataklar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır;

 • Küçük yataklar: küçük yatak sisteminin yapılışında su geçirmez zemin üzerinde, 30 cm yüksekliğinde, 2 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğinde olmalıdır. Ayrıca çiftçinin rahat işlev görmesi için yataklar arasındaki mesafe 1 m olmalıdır.
 • Büyük yataklar: büyük yataklar, ticaret için daha uygun bir sistemdir. Ticaretini büyük ölçeğe kadar yükselten çiftçi, solucan gübresi üretiminden daha çok gelir sağlar. Ayrıca bu büyük ölçekli yatakların avantajlarından biriside, kuruyan gübrenin ayrımının kolay olmasıdır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ