İş Kurma Fikirleri

Solucan Gübresi Üretiminde Devlet Desteği

Solucan gübresi üretiminde devlet desteği

Solucan gübresi üretmek isteyen bireylerin, tarım ve hayvancılıkta profesyonel olması gerekmektedir. Aksi taktirde kişinin aldığı kredi veya arazide verim sağlayamaz ve aldığı destek de boşa gider. Bilindiği gibi organik tarımın giderek yaygınlaşmasıyla beraber aynı zamanda da verimli artış göstermektedir. Tarım ve hayvancılıkta profesyonel olan üreticilerimizin araştırmalarına göre Türkiye’de toprak kalitesinin 1.7’e kadar düştüğü söylenmektedir. Ayrıca bu verimin artması içinde uzun zaman mücadele edilmesinin şart olduğu duyurulmaktadır.

Solucan gübresinin toprağa olan faydası nedir?

Solucan gübresi üretiminde devlet desteği isteyen çiftçi sayısı günden güne artış göstermektedir. Tabi bu artış da demek oluyor ki solucan gübresi üretimi de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde hızla artış gösteren, organik tarım alanındaki uygulamalarda Türkiye’de de bu oran giderek artış göstermektedir. Solucanın yapısında bulunan sölom sıvısı adı verilen vücut salgıları bulunmaktadır. Bu sölom sıvısı, tarım ve hayvancılıkla ilgilenen bireylerimizi solucan gübresi üretimine yönlendirmiştir. Neden mi? Çünkü solucanda bulunan bu salgı onları zararlı patojenlerden korunmalarını sağlamaktadır. Ayrıca bu sölom adı verilen salgı solucanın gübresine de geçmektedir. Böylece bu gübrenin kullanımı da toprak için büyük avantajdır. Çünkü toprağı besler ve kimyasal atıklardan korumaktadır. Ayrıca hazır alınmış gübrelerde bulunan kimyasal maddeler toprağı verimsiz kılar ve toprağın verimini yavaşlatır. Bu sebepten dolayıda çiftçiler, hazır gübreyi önermemektedir. Solucanlar sölom salgısını doğal ortamda zaten gerçekleştirir ve o alanda bulunan bütün bitkilerin daha verimli üretim yapmalarını sağlarlar. Çiftçiler ise solucanların bu biyolojik sistemlerini çiftliklerde kullanarak bu üretimi geniş alanlara kadar yaygınlaştırırlar. Ayrıca çiftçilerimizin, bu çalışmalarındaki amaç sadece kazanç sağlamak değil, ülkemizinde topraklarını verimli hale getirmektir. Peki, çiftçilerimizin bu mücadelesinde devletin ne gibi katkıları bulunmaktadır?

İşte solucan gübresi üretiminde devlet desteği;

Çiftçilerimiz yaptıkları üretimde yalnız değiller. Devlet tarım ve hayvancılıkla ilgilenen bireylerimiz için büyük destek sağlamaktadır. Solucan gübresi üretimi de tarım ve hayvancılığa girdiği için solucan gübresi üretiminde de devlet katkısı bulunmaktadır. Peki, devlet tarım ve hayvancıkla ilgilenen bireylerimiz için ne gibi imkanlar sağlamaktadır?

İşte devletin sağladığı o imkanlar;

  • Arazi imkanı sağlanması,
  • Ülkemizde tarım ve hayvancıkla ilgili bireylerimiz için sınırsız kredi desteği verilmektedir.

İşte devletin sağladığı o kredi imkanları sırasıyla şunlardır;

  • Devlet kredileri,
  • Tarım ve hayvancılık kredileri,
  • Çiftçi kredileridir.

Bu saydıklarımın dışında bulunan birçok destek sağlayan özel bankalarda bulunmaktadır. Yeter ki çiftçi yararlanmak istesin. Ancak bu arzusunun yanında azimli ve bilinçli davranması çiftçimiz için büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü şöyle bir gerçek var ki en faydalı ve kullanışlı kredi, kişinin azmi ve bilinçli olmasıdır. Solucan gübresi üretiminde çiftçiye devlet büyük maddi imkanlar sağlamaktadır. Bütün bunların yanında da çiftçide bulunması gereken tek özellik, tecrübeli bir üretici olmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ