İş Kurma Fikirleri

Sosyal Medya Danışmanı Olarak Para Kazanmak

Sosyal Medya Danışmanı olarak internet üzerinden gelir elde etmeniz mümkündür. Ülkemizde de hızla yükselen ve hala da yükselmeye devam edegelen sosyal medya danışmanı olmak için bu yazımızda bilmeniz gerekenleri ve neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Hepimizin bildiği üzere sosyal medyanın popüler olmasından dolayı, kurum çerçevesindeki firmaların sosyal hesaplarını, reklam kampanyalarını ve son dakika duyurularını hızlı bir şekilde yönetmek artık özel bir hizmet haline geldi. Bilgilere hızlı ulaşmanın yanında, birçok fırsatlara, son dakika haberlerine, kampanyalara ve daha da fazlasına sosyal medya üzerinden erişildiğini biliyoruz.

Sosyal Medya Danışmanı Olmak İçin;

Home Office olarak çalışan kişiler genelde internet ortamı üzerinden para kazanma yollarını aramaktadır. Bu şekilde sizler de bu sektörde bir gelir elde etmek isterseniz sosyal medya siteleri ve reklam yönetimleri konusunda iyi bir araştırma yapmanız ve bu hususta fikir edinmemiz gerekmektedir. Ayrıca ileti yayınlama ve görsel tasarım işlerinden de anlamanız gerekmektedir. En çok kurumsal firmalar ürünlerdeki satış hacmini arttırmak için sosyal medya danışmanlarına ihtiyaç duymaktadır. E-ticaret sitelerinin yanı sıra web portalları ve haber siteleri de bu iş için müşterileriniz olacaktır.

Bu yüzden Facebook’tan YouTube’a kadar birçok sosyal medyanın özellikle reklam yönetimleri hakkında birçok bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca sürekli olarak sektörü yakından takip etmeli ve sosyal medya ajansları ile iletişim halinde olmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya Danışmanı Hangi Hizmetleri Verir?

Sosyal Medya Danışmanı işi aldığı firmanın sosyal medya hesaplarını kullanarak marka veya ürünün ön plana çıkması için gereken çabayı göstermelidir. Yapmanız gereken size iş veren firmanın, ilk öncelikle varsa hesaplarının düzenlenmesi ve daha kurumsal bir hale getirilmesidir. Eğer sosyal medya hesapları yeni açılacak ise marka veya ürüne göre konseptleri belirterek bu doğrultuda yeni hesap açma ile işe başlayabilirsiniz.

Marka veya ürüne göre hedef kitlenip sosyal medya paylaşımları bu kitlelere özel olarak yapılmaya başlanır. Sosyal hesaplardan verilecek reklamlarda hedef kitlelere göre reklam tasarımı ve ilgi çekecek içerikler hazırlanır, ardından hesapların takipçi sayılarının artması sağlanır. Daha sonra yapılan işlemler ve geri dönüşlerle ilgili olarak düzenli bir şekilde raporlama yapılır ve raporlardan sonra müşteriye, firmaya iletilir.

Viral reklam içerik yayınlama ve reklam bütçeleri ile ilgili firmayla işbirliği halinde olmanız gerekmektedir. Yani bu hususta hareket etmelisiniz. Diğer türlü keyfi şekilde yayınladığınız herhangi bir ileti firmanın,müşterinin hoşuna gitmeyebilir ve kurumsal imajını sarsabilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı işleri için

Fiyatlandırmada müşterinin isteklerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Bazı firmalar çok fazla ileti ve hesap yönetimi isteyebilir. Bu tür firmalar için genel fiyatlandırma 500 ile 2000 lira arasındadır. Bazı firmalar ise çalışma şeklinizi beğenirse, şirketinin tüm sosyal medya hesaplarını yönetme işlerini de size devreder ve burada fiyatlandırmalar 2000 liradan başlayan bir bütçeden işe göre 10.000 liraya kadar çıkabilir.

Peki bu işin püf noktası nedir?

Bu işte, referanslar ve yapılan işlerin önemi büyüktür. Yani mesela bir e-ticaret firmasının sosyal medya yönetimi ile cirosunu yüzde 30 yüzde 40 arttırmayı başarırsanız, bu sizin için büyük bir referans demektir. Bu sayede binlerce e-ticaret sitelerinde bu referansınız sayesinde iş imkanınızı arttırabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ