İş Kurma Fikirleri

Tarımsal Üretime Yönelik Krediler Nelerdir ?

Üreticilere ve Çiftçilere Tarımsal Destek ve Krediler

Tarım ile uğraşanlar ve hayvan yetiştiriciliği yapanlar, buğday, arpa, yulaf, fiğ, nohut eken çiftçiler, tarla biçimi yapan biçer döver ve balya yapımcıları, arıcılık ve tavukçuluk sektöründe hizmet verenler, tarımsal araç satışı ile ilgilenenler, organik yumurta ve doğal süt üreticileri için kredi veren bankalara başvuruda bulunarak kredi alabilirler. Çiftçilik yapmak,  inek veya koyun alıp bakmak, köye yerleşmek,  tarımla uğraşmak ya da babadan, dededen kalma birkaç dönüm tarlanıza soğan, domates,  buğday ekmek, tarla parası almak istiyorsanız bu kredilere siz de başvurabilirsiniz. 

Çiftçilik, geleceğin belki de en popüler mesleklerinden birisi haline gelecektir. Topraktan biraz anlıyorsanız ve bu işten bolca kazanç elde etmek istiyorsanız, çiftçilere destek veren banklardan kredi alarak geleceğinize en güzel yatırımı yapabilirsiniz.

Tarımsal Kredi Kimlere Yapılır?

Tarım ile uğraşan kişilere devlet tarafından sınırsız destek sağlanmaktadır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kooperatifler, bankalar  ve özel kurumlar gibi kuruluşlar tarımsal kredi vermektedir. Hem de bu krediler “0” (sıfır) faizli devlet destekleme kredileridir. Devletin buradaki amacı; başta yerli üretimi arttırmak, ekonomiyi canlandırmak ve kişileri üretime teşvik etmektir. İhracatın artmasına katkı sağlanması açısından da önemli bir katkı sağlamaktadır.

Ülkemizin tarım açısından dünyanın en zengin ülkelerinden olması büyük bir avantajdır. Bu açıdan devlet “0” (sıfır) faizli devlet destekleme kredisi vererek çiftçiyi desteklemesi gerekmektedir.

Şimdi bu verilebilen tarımsal üretime yönelik kredileri inceleyelim;

KISA VADELİ İŞLETME KREDİLERİ

Kısa vadeli işletme kredileri, ortakların tarımsal işletmesinin tohumluk, fidan, fide, zirai mücadele ilacı, kimyevi gübre, karma hayvan yemi, akaryakıt gibi girdilerin temini ve nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir yıl vade ile verilen kredidir.

Genel İhtiyaç Kredileri

Bu krediler,  ortağın yıllık devamlı, üretim giderlerini karşılamak ve işletme sermayesinin eksik unsurlarını tamamlamak amacıyla o yılın ürün bedelinden ödenmek üzere en çok 1 yıl vade ile açılmakta ve nakit olarak kullandırılmaktadır.

Tohum Kredileri

Bir dekardan elde edilecek ürün verimini arttırmak amacıyla ortaklara ayni olarak patates, hububat gibi ürünler için kullandırılan en çok 1 yıl vadeli kredidir.

Kimyevi Gübre Kredileri

Bir dekardan elde edilecek ürün verimini arttırmak amacıyla en çok 1 yıl vadeli ve ayni olarak kullandırılır.

Hayvancılık İşletme Kredileri

Tarımsal bir işletmesi olan ya da arazisi olmadığı halde doğrudan doğruya besicilik dahil hayvancılıkla uğraşan ortaklara hayvanların sayısı ve cinsi göz önünde bulundurularak verilen kredilerdir. Hayvancılık kredileri, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, arıcılık vb. kapsamaktadır.

Tarımsal İlaç Kredileri

Zirai mücadele için açılan ilaç kredileri ile ürün cinsi ve ekim sahası göz önünde bulundurularak, ortakların her türlü haşere ve zararlı şeylerle mücadele etmesini sağlamak üzere ayni olarak kullandırılan kredilerdir.

Akaryakıt Kredisi

Ortakların ihtiyaç duydukları motorin ve madeni yağ ihtiyaçları ayni olarak karşılanmaktadır.

ORTA  VADELİ  YATIRIM  KREDİLERİ 

Donatma Kredileri,  tarımsal işletmenin canlı ve cansız demirbaş unsurlarını oluşturan her çeşit tarımsal araç meyve fidanı ile irat hayvanlarının sağlanması amacıyla en çok 4 yıla kadar vade ile açılan ayni olarak kullandırılan kredilerdir.

Tarımsal Araç, Gereç Kredileri

İşletmenin faaliyetini sürdürmesinde ihtiyaç duyulan her çeşit tarımsal araç gereç, sergi ve örtü malzemesi ve tarımsal araç lastikleri vb. diğer şeylerin kooperatifçe sağlanarak ortaklara en çok 4 yıla kadar vadeli kullandırılan ayni kredilerdir.

Hayvancılık Donatma Kredileri

Ortağın ihtiyacı olan kültür ırkı büyükbaş ve küçükbaş irat hayvanı, arı kovanı ve kolobisi,  su ürünleri ekipmanları, ipek böcekçiliği ve kümes hayvancılığında kullanılan donatma malzemelerinin kooperatiflerce sağlanarak ortaklara en çok 4 yıla kadar vadeli  kullandırılan ayni kredilerdir.

Tarımsal Sulama Kredileri

Ortakların, su kaynağından alınan suyun tarla içine dağıtılması amacıyla damla, yağmurlama ya da mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulması konusundaki taleplerini karşılamak üzere en çok 4 yıla kadar vadeli kullandırılan ayni kredilerdir. 

Kredi Limitleri;

  • Genel Şahıs Haddi 50.000 TL (azami)
  • Özel Şahıs Haddi ve Sözleşmeli Üretim Şahıs Haddi azami 250.000 Tl
  • Merkez Birliği Onaylı Kredi Limiti 1.000.000 TL

Özel Şahıs ve Sözleşmeli Üretim haddinin üzerinde kredi talebinde bulunan  ortakların kredi durumları Bölge Birliğinin teklifi üzerine Merkez Birliğince değerlendirilmektedir.

Tarımsal Kredi Faiz Oranları ( cari )

  • 1 yıla kadar vadeli olarak kullandırılan krediler  için % 8.
  • 1 yıl ile 4 yıl aralığında vadeli olarak kullandırılan krediler için % 10.
  • 4 yıldan uzun vadeli olarak kullandırılan krediler için % 11 olarak belirlenmiştir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ