İş Kurma Fikirleri

Taşeron Firma Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir?

Taşeron Firma

Taşeron firma konusunda detaylı bilgi  almak istiyorsanız yazımızın sonuna kadar okuyun. son günlerde de gündemde görmeye alıştığımız taşeron kavramı hakkında henüz bilgi sahibi değilseniz, yazımızı okuduktan sonra taşeron firmalar, taşeron işçiler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Taşeronluk(Alt İşverenlik) Nedir?

Taşeron kelime anlamı olarak; iş veren bir firmanın mal ve hizmetlerinin başka bir işverene yaptırmasıdır. Bu şekilde işletmeler yani firmalar, kendi firmasında yapması gereken işleri, hizmetleri  ve mal üretimlerini başka bir firmaya yaptırmaktadır. Bu firma da işi yaptıran firma ile aynı iş dalında çalışması gerekir. Yapılacak işler ihale ile alan, işi üstlenen firmaya iş hukukunda alt iş veren olarak tanımlanır. İşi veren firma ya da işletme sahibi ise iş hukukunda  üst işveren olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir ifadeyle taşeronluk sistemi asıl işin dışında bulunan ve uzmanlık gerektirmeyen konularda, işlerin başka bir firma, şirket veya işletme tarafından yapımının üstlenilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Taşeron firmaların bu kadar fazla tercih edilmesinin nedeni ise, mal ya da hizmet üretiminde işverenin maliyetini daha ucuza getirerek, az maliyetle daha fazla hizmet ya da mal üretimi yapmasındandır. Personelin kıdem tazminatı hakkı ve ihbar tazminatı hakkı gibi firmalar için maliyet oluşturan konulardan muaf olmak için genellikle iş veren firmalar taşeron firmalar ile çalışmaktadır. Taşeron firmalarda çalışan işçilerin iş güvenliği yok denecek kadar az, düşük ücret almaları, yemekten barınmaya kadar birçok alanda sorunlarla karşı karşıyalar. Taşeron işçilerin belkide en büyük sıkıntıları ve sorunlarından biriside, güvenlik önlemlerinin ve gerekli tedbirlerin firmalar tarafından karşılanmıyor olmasıdır.

1980 yılından günümüze değin her geçen gün taşeron firma sayısı artmaktadır. İşsizliğin günden güne arttığı şu dönemlerde insanlar evlerine ekmek götürmek için taşeron firmalarda çalışmaya mahkum olmaktadır. Halk tarafından genellikle vasıfsız ve hiçbir hakkı olmayan kişiler; enerji, otomotiv, maden, eğitim, ve hizmet sektörlerinde sıklıkla taşeron firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Taşeron İşçiye Kadro Vaadi

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi haline gelen taşeronluk sistemi için “Modern Kölelik” de diyebiliriz. Türkiye için ise kanayan bir yara tabirini kullanmak çok yerinde olacaktır. Emeklerini ortaya koyarak alın teri ile çalışan kişiler için büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle kamu ve özel kesimde zor şartlarda sayıları 1 milyona yaklaşan, emekçiler kadro beklemektedir. Hükümetimiz de bu konuda taşeron işçilere kadro verileceğini duyurarak, emekçileri birazda olsa umutlandırmıştır. Henüz taşeron işçilerin kadroya geçilmesi konusunda somut bir adım atılmamıştır. Hükümetin 1 milyon olmasa bile bir çok işçiye kadro sağlanması konusunda adım atacaklarını belirtiyor.

Somut adımların ise 2017 yılının sonuna kadar atılması beklenmektedir. Her ne kadar bir kısım taşeron işçilere kadro sağlasalar bile birçok taşeron çalışanı ise hala aynı vahim şartlarda çalışamaya devam edecek, etmeye mahkum kalacak çünkü eğer çalışmazsa evine ekmek getiremeyecektir. Hükümetimizin en kısa zamanda taşeronlar için sistemli bir program yapmaları tüm çalışan taşeron işçiler için iyi olacaktır.

Taşeron Firma Açmak İçin;

Daha az maliyetle işçi çalıştırmak isteyen kişilerin açma istediği, taşeron firma nasıl kurulur?

Eğer taşeron firma kurmak istiyorsanız öncelikle hangi  alanda faaliyet göstereceksiniz onu belirlemelisiniz. Özellikle belediyelerde taşeron firmalara çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında özel ve kamu kesiminde bir çok alanda taşeron firmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Belediyelerde; çöp toplanması, mahalle içi ekmek fırını işletmeciliği, şehir içi yolların tamir ve bakımı, park ve bahçe süsleme gibi işlerde taşeron işçilerden yararlanılmaktadır. Okullardaki temizlik hizmetleri için de taşeron firmalara talep fazladır.

Taşeron Nasıl Olunur?

Taşeron tüzel kişiliğe sahip olabileceği gibi gerçek bir kişide olabilir. Şirket, ortaklık, kooperatif de taşeron olabilir. Taşeron şirketini şahıs şirketi olarak kurmak isteyenler için kısa bir anlatım ile şahıs şirketi ile taşeron şirket nasıl kurulur anlatacağım.

Şahış Şirketi İle Taşeron Şirket Kurmak İçin Gerekenler;

  • Şirket kurulumu:500 TL
  • Noter tasdiki:30 TL
  • Ticaret odası kaydı:700 TL
  • Kaşe:10 TL
  • Defter kaydı:200 TL
  • İş yeri açma ruhsatı:200 TL
  • Fatura ve makbuz:100 TL
  • 2 Adet ikametgah belgesi:15 TL
  • Yazar kasa: 300 TL

Toplamda yaklaşık olarak 2.000 TL ile kısa bir zamanda şahıs şirketi kurabilirsiniz. Bu işlemler için muhasebecinize vekalet vererek kısa zamanda gerçekleştirebilirsiniz. Şahıs şirketi yerine limited şirket kurarak da taşeron firma kurabilirsiniz. Bu tamamen sizin hangi taşeron firma çalışmak istediğinize bağlıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ