İş Kurma Fikirleri

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Yatırıma teşvik belgesi nedir? Yatırım teşvik belgesi ne için alınır? Sorularının yanıtını bilen bireylerimizin, sıklıkla sordukları sorulardan biriside, “Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır?” oluyor. Sevgili okuyucu dostlarım; dilerseniz bu soruyu yanıtlamadan önce sizlere, “Yatırım teşvik belgesi nedir ve ne için düzenlenir?” onu açıklığa, kavuşturayım.

Yatırım teşvik belgesi nedir ve ne için düzenlenir?

  1. Teşvik belgesi yatırımının değerini bildiren ve bu değerler doğrultusunda sunulan şartlara uygun olarak, gerekleştirilmesi ile birlikte kayıtlara geçmiş bir destek belge olmasıyla, kayıtla gecen bu değerli belgelerin, amacına uygun bir şekilde kişinin, gerçekleştireceği yatırımlar için düzenlenmiştir.
  2. Belli bir düzene otutturulmuş bu teşvik belgesini, kişinin temin edebilmesi için gerekli diğer mevzuatlarda ortadan kaldırılmaz. Örneğin; kamu ve belli kuruluşlardan alınması gereken izin ve ruhsat belgelerinin verilmesi gibi…

Kimler teşvik belgesi düzenlenmesi için müracaat edilebilir ve kimlerin teşvik belgesi müracaatları değerlendirmeye alınmaz?

  • Kişiler, sermaye şirketleri, iş ortakları, vb. birçok meslek dalı gibi dernekler, teşvik belgesi için müracaat edebilir. Ancak kuruluş sürecini tamamlamamış tüzel kişiler, kuruluş süreçlerini tamamlamadıkları sürece, teşvik belgesi müracaatları, değerlendirmeye alınamaz.

Teşvik belgesi düzenlemesi için nerelere müracaat edilir ve geçerlilik süresi hakkındaki müracaatlar, kimlerle yapılmaktadır?

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır? Sorusunu yanıtlayacak olursak; ilk bilmemiz gereken unsur, teşvik belgesi düzenlemesi için nereye başvuru yapmamız gerektiğini bilmemizdir. Teşvik belgesi için Ekonomi Bakanlığa müracaat edilmektedir. Ancak Ekonomi Bakanlığın dışında da on milyon Türk Lirasını aşmış bazı firmalar, tercihlerine bağlı olarak, teşvik belgesi düzenlemeleri yapmaktadırlar. Teşvik belgesi düzenlemesi isteyen bireylerimiz arzularına göre bu firmalar üzerinden de başvuru yapmaları, mümkündür. Ama belirttiğimiz gibi kişi, her firmanın başvuruyu kabul etmeyeceğini de göz önünde bulundurmalıdır. Teşvik belgesinin geçerlilik süresine gelecek olursak; müracaat yaptığınız, Ekonomi Bakanlığı ve bazı ilgili firmalar, yapmaktadır. Eğer, başvuru yaptığınız kurum, teşvik belgesi müracaatınızı değerlendirmeye aldıysa, teşvik belgesinin geçerlilik süresini de başvuru yaptığınız, o kurum belirlemektedir. Ancak “ihraç, satış, devir, kiralama ve yatırım talepleri” iptalleri dışında, teşvik belgesinin iptal işlemleri; yani yatırımdaki değişiklik veya yatırımın nakli gibi talepleri yalnızca, “Genel Müdürlüğün” görüşü alınarak sonuçlandırılmaktadır.

Yapacağınız teşvik belgesi müracaatında, teşvik belgenizin düzenlenebilmesi için gerekli belgeler, nelerdir?

  1. Yatırım temsilcilerine, imzalı müracaat dilekçesi,
  2. Yine yetkili kişilere ait noter taslağı bulunan imzalı belge ve kamu kurumları ile şahıs şirketlerinin  beraber yaptıkları, gerçek kişiler için imza beyan emesi,
  3. Yetkili kişiye ait imzalı ve kaşeli, yatırım bilgi formu, taahhütname ile beraberde makine ve teçhizat listeler,
  4. Ekonomi Bakanlığına, teşvik belgesi düzenlemesi için yaptığınız müracaatta, dört yüz Türk Lirasını, Bakanlık Döner Sermayesine ait EK-9’da belirtilen hesaba yatırdığınıza dair, bir belge gerekmektedir. Ancak siz, bu teşvik düzenlemesi belgesinin müracaatını, yerel yatırım birimleri ile yaptıysanız eğer; dört yüz Türk Lirasını, yerel yatırım biriminin hesabına, yatırdığınıza dair bir belge,
  5. Teşvik belgesi müracaatını yapan kişinin, yapacağı yatırıma bağlı olarak; Genel Müdürlükçe talep edilebilecek, diğer belgeler.

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır? Sorusunu gerek maddelerle gerekse yönlendirmelerle acılığa kovuşturmuş bulunduk. Ancak tüm bu anlatımı bir sonuca bağlayacak olursak; yatırım teşvik belgesini almanızda, Bakanlığın ve Genel müdürlüğün kararı, büyük rol oynamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ